Një person kishte qëlluar me armë jashtë një xhamie në lindje të Londrës gjatë lutjeve të Ramazanit.

Sipas mediave britanike, përjcell Telegrafi, policia u thirr pas raportimeve policia u thirr në raportet se një burrë “i maskuar” me armë zjarri hyri në xhaminë The Seven Kings në Ilford në orët e mbrëmjes të së enjtes.

Adhuruesit thuhet se e nxorën atë jashtë ndërtesës dhe të shtënat u dëgjuan më pas.

Për fat të mirë, nuk ka pasur ndonjë të plagosur, ka thënë policia metropolitane, e cila nuk beson se rasti kishte lidhje me terrorizmin.

Ibraheem Hussain, 19 vjeç, përshkroi ngjarjen duke thënë se gjithçka ndodhi rreth gjysmë ore pas fillimit të lutjeve.

“Dukej si një fishekzjarr ose diçka e tillë, kështu që askush fillimisht nuk u shqetësua për këtë. Por pastaj dikush tha se ishte një armë zjarri dhe se dikush kishte ardhur në xhami dhe kishte një armë zjarri me vete”.

“Menaxherët e kishin parë atë, ai ishte i maskuar dhe duke vepruar dyshimtë”.

Policia ka thënë se “zyrtarët do të vazhdojnë të punojnë ngushtë me përfaqësuesit e xhamisë dhe po ofrojnë siguri për komunitetin lokal”.

Deri më tani nuk ka ndonjë të arrestuar.

Lidhur me rastin ka reaguar edhe kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan, i cili ka thënë se ishte “askush nuk u plagos në incident”. /Telegrafi/