LAJMI I FUNDIT:

Një gjerman fiton rekord botëror me koleksionin e 1519 enigmave rrotulluese

Një gjerman fiton rekord botëror me koleksionin e 1519 enigmave rrotulluese

Një gjerman me dashurinë e tij për kubat Rubik ka fituar Rekordin Botëror Guinness për koleksionin e tij të 1,519 enigmave rrotulluese.

Florian Kastenmeier, 40 vjeçarit nga Mindelheim, iu dha rekordi për koleksionin më të madh të enigmave rrotulluese pasi që Guinness verifikoi se ai posedon 1,519 enigma të ndryshme të stilit të kubit të Rubikut të të gjitha formave dhe madhësive, raporton UPI.


Kastenmeier tha se dashuria e tij për enigmat filloi para 16 viteve, kur ai e gjeti një kub të vjetër Rubik përderisa ishte duke pastruar tavanin e familjes së tij, përcjell Telegrafi.

“Thjesht duhej ta zgjidhja atë enigmë”, deklaroi Florian për Rekordet Botërore Guinness.

“Isha aq i emocionuar sa e gjeta veten duke pasur nevojë gjithnjë e më shumë për të. Kube të reja, sfida të reja”, vazhdoi ai.

Florian bëri të ditur se disa nga pjesët e çmuara të koleksionit të tij përfshijnë edhe një kub Rubiku origjinal nga viti 1977 dhe një enigmë në formë të topit të tenisit e cila iu dha atij nga kampioni i tenisit Boris Becker. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Piloti polak i aeroplanit i propozon martesë partneres e cila punon si stjuardese – momentin emocionues e ndau me pasagjerët

Piloti polak i aeroplanit i propozon martesë partneres e cila punon si stjuardese – momentin emocionues e ndau me pasagjerët

Interesante
Në një video virale, një kamerier shpjegon se cilin rregull nuk duhet ta thyejnë kurrë mysafirët

Në një video virale, një kamerier shpjegon se cilin rregull nuk duhet ta thyejnë kurrë mysafirët

Interesante
Njihuni me shtëpinë “që kushton jo shumë shtrenjtë” - brenda një kontejneri transporti

Njihuni me shtëpinë “që kushton jo shumë shtrenjtë” - brenda një kontejneri transporti

Interesante
Një çift në Angli janë bërë viralë pasi e kanë shndërruar kopshtin e tyre “gri” në një

Një çift në Angli janë bërë viralë pasi e kanë shndërruar kopshtin e tyre “gri” në një "oazë të bukur” me lule

Interesante
Një nënë e nxori vajzën nga shkolla “për shkak të politikës së re të tualeteve” në një shkollë të Anglisë

Një nënë e nxori vajzën nga shkolla “për shkak të politikës së re të tualeteve” në një shkollë të Anglisë

Interesante
Mbi 33 milionë shikime - vogëlushi filloi të kërcente menjëherë pasi bëri hapat e para në jetë

Mbi 33 milionë shikime - vogëlushi filloi të kërcente menjëherë pasi bëri hapat e para në jetë

Fun
Kalo në kategori