LAJMI I FUNDIT:

Një gabim që bëjnë shumica e njerëzve: Pse nuk duhet ta lini karikuesin në prizë

Një gabim që bëjnë shumica e njerëzve: Pse nuk duhet ta lini karikuesin në prizë
(Foto: Pexels)

Jeni nga ata persona që e futni karikuesin në prizë dhe e lini ashtu edhe pasi pajisja juaj të jetë karikuar dhe ndonjëherë mund të qëndrojë kështu për ditë të tëra?

Reklama

Lexoni më poshtë pse nuk duhet ta bëni këtë dhe çfarë efektesh negative mund të ketë ky gabim:

Rrezik zjarri

Një nga rreziqet më të mëdha të lënies së karikuesit të telefonit në prizë është rreziku i zjarrit.

(Foto: Pexels)

Faturat e larta të energjisë elektrike

Një tjetër dobësi për të lënë karikuesin e telefonit në prizë është se mund të rrisë faturat e energjisë elektrike.

Edhe kur telefoni juaj nuk është i lidhur me karikuesin, vetë karikuesi ende po konsumon energji.

Pajisjet shtëpiake që shpenzojnë energji edhe kur nuk janë në përdorim
Lexo po ashtu Pajisjet shtëpiake që shpenzojnë energji edhe kur nuk janë në përdorim

Ajo konsumon energji

Lënia e karikuesit të telefonit në prizë jo vetëm që rrit faturat e energjisë elektrike, por edhe harxhon kot energji.

Kur e lini karikuesin ndezur, edhe nëse telefoni nuk është i lidhur me të, karikuesi përsëri përdor energjinë nga priza.

Kjo do të thotë se e gjithë kjo energji e humbur shkon për ngrohjen e shtëpisë tuaj dhe e bën ajrin edhe më të ndotur. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

Stil
Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Bëje vet
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Kalo në kategori