LAJMI I FUNDIT:

Një dorëshkrim i pabotuar zbulon përpjekjen e Isaac Newton për të deshifruar sekretin e piramidave egjiptiane dhe apokalipsin biblik

Një dorëshkrim i pabotuar zbulon përpjekjen e Isaac Newton për të deshifruar sekretin e piramidave egjiptiane dhe apokalipsin biblik

Alkimia, misticizmi, kodet sekrete, profecitë biblike dhe piramidat egjiptiane nuk janë saktësisht gjërat që të vijnë në mendje kur mendon për Isaac Newton, një nga mendjet shkencore më të njohura në histori, nga ligjet e lëvizjes deri te ligji i gravitetit.

Sidoqoftë, shkencëtari britanik kishte një aspekt të tërë në punën e tij që nuk është aq popullor ose i njohur, një që është e lidhur fort me misticizmin dhe fiksimin për të demonstruar disa nga ngjarjet më të rëndësishme biblike, të tilla si vendi gjeografik ku do të ndodhte apokalipsi, transmeton Telegrafi.

Ka pak dëshmi për atë punë. Një dorëshkrim i pabotuar i shkruar me dorë nga vetë Njutoni do të dalë në shitje, në të cilin ai përshkruan studimet e tij mbi piramidat dhe misteret biblike.

Teksti është djegur në skajet e tij, shenja nga një aksident që mund të ketë bërë që ai të humbet përgjithmonë. Ajo u shkaktua nga Diamond, qeni i shkencëtarit, i cili e shkaktoi atë pasi u hodh në një tavolinë dhe hodhi një qiri.

“Këto janë artikuj vërtet tërheqës sepse në to mund të shihni Njutonin që përpiqet të zgjidhë sekretet e piramidave. Ky është një bashkim i mrekullueshëm për të mbledhur së bashku Njutonin dhe këto objekte të shkëlqyera nga antikiteti klasik që kanë magjepsur njerëzit për mijëra vjet. Artikujt ju çojnë jashtëzakonisht shpejt drejt në zemër të një serie pyetjesh më të thella që Njutoni po hetonte”, tha specialisti i dorëshkrimeve Gabriel Heaton për Observer.

Në vitet 1660 Njutoni kaloi një pjesë të kohës duke studiuar piramidat. Në ato vite ai u zhvendos nga baza e tij në Universitetin e Kembrixhit pasi mori kritika për punën e tij nga Robert Hooke, një rival i Shoqërisë Mbretërore.

Obsesioni i fizikantit ishte të gjente matjen që kishin përdorur ata që ndërtuan piramidat, pasi ai besonte se do të ishte sekreti për të matur perimetrin e Tokës, diçka që ndoshta egjiptianët e lashtë kishin arritur ta bënin.

Ky zbulim do të ishte, sipas Njutonit, çelësi për të deshifruar misteret e tjera, të tilla si arkitektura dhe dimensionet e Tempullit të Solomonit, skena e apokalipsit biblik.

“Ai po përpiqej të gjente prova për teorinë e tij të gravitacionit, por gjithashtu u mendua se egjiptianët e lashtë kishin sekretet e alkimisë që janë humbur që atëherë. Sot këto duken si zona të ndryshme studimi, por nuk dukeshin në atë mënyrë për Njutonin në shekullin e 17-të”, shtoi Heaton.

Gjëja kurioze është se për Njutonin zbulimet e tij matematikore dhe shkencore, të cilat i dhanë atij një famë të madhe dhe që ende e bën atë një pikë referimi për botën e shkencës sot, shiheshin si dytësore për studimet e tij “madhore” në alkimi. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se

Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se "duket si Çernobili"

Fun
Kalo në kategori