Një burrë po shpenzon rreth 1,500 funte (rreth 1,700 euro) në muaj për të provuar të gjejë një mënyrë për të jetuar më gjatë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për burrin i cili madje do të konsideronte edhe ngrirjen e trupit të tij në mënyrë që “të mund të kthehet në jetë në të ardhmen”.

Leon Kurita-Goudlock, 36 vjeç, është një besimtar i fortë i mënyrës përmes së cilës ju bëni “ndjekje të përmirësimit ose ndryshimit të funksioneve të trupit përmes mjeteve teknologjike”.

Ai thotë se vendosi të marrë masa pasi pa që të dy prindërit e tij të vdisnin dhe tani merr deri në 60 pilula në ditë.

Reklama

Punëtori i modës tha se do të dëshironte të jetonte përgjithmonë nëse do të mundej, por, duke dështuar në këtë, po bën gjithçka “për të ndaluar procesin e plakjes”.

Reklama

Leon, i cili ka lindur në SHBA, por jeton në Londër, tha: “Do të doja të jetoja përgjithmonë. Mamaja ime vdiq kur ishte 70 vjeçe nga kanceri dhe babai im vdiq nga problemet kardiovaskulare kur ai ishte 86 vjeç këtë vit. 20 vitet e fundit të jetës së tyre ishin një mjerim i plotë, ata kujdeseshin për njëri-tjetrin, të dy kishin kancer dhe sëmundje të tjera si diabeti, probleme të zemrës dhe mezi ecnin”.

Reklama

“Në atë moment, pse të jesh gjallë?”.

Leon pretendon se ekzistojnë pesë nivele të “biohakimit”, duke filluar nga fitnesi dhe agjërimi më pak i fiksuar deri te niveli i pestë.

Pasi pa prindërit e tij duke luftuar me shëndetin e tyre, Leon vendosi të bënte ndryshime drastike në stilin e jetës së tij 10 vjet më parë dhe filloi “me nivelin 1”.

Reklama

Kështu, çdo mëngjes ai zgjohet midis orës 4 dhe 5 të mëngjesit dhe i jep kohë vetes për të medituar, për të shkuar në palestër dhe për të pirë dy litra ujë, shkruan Metro.co.uk, përcjell Telegrafi.

Ai ha nga 1500 deri në 1800 kalori në ditë nga ora 18:00 dhe 21:00 dhe agjëron pjesën tjetër të ditës.

Reklama

Gjithashtu ai pi ujë dhe kafe të zezë për të “shmangur” urinë dhe shijon një dietë kryesisht japoneze me ushqime të tilla si oriz, alga deti, supë, mish, peshk, fruta dhe perime.

Si baba i vajzës Seline, një, dhe bashkëshort i Ryoko, 33, ai nuk agjëron në fundjavë dhe ha çfarë të dojë – për ekuilibër.

Por Leoni refuzon të pijë gjatë javës dhe pi vetëm katër deri në gjashtë njësi alkool në fundjavë.

Reklama

Amerikani i vetëdijshëm për shëndetin shtoi: “Shumë njerëz duan një zgjidhje të shpejtë dhe të lehtë, nuk është si me magji – dhe shumë njerëz largohen që në nivelin e parë”.

Reklama

“Agjërimi është gjëja më e frytshme që bëj”.

“Agjërimi me ujë është kur kaloni tre deri në 14 ditë pa ngrënë dhe e vetmja gjë që mund të konsumoni është uji dhe kripa për elektrolitet”.

Leon pretendon se agjërimi ndihmon në kontrollin e të gjithë elementëve të gjakut dhe përmirëson nivelet e kolesterolit dhe funksionin e qelizave.

Duke u ngjitur lart, niveli i dytë përbëhet nga lloje të ndryshme terapish dhe marrja e suplementeve më pak të njohura.

Në këtë drejtim Leon shtoi: “Unë bëj hidroterapi të zorrës së trashë çdo gjashtë muaj – këtu ata ngjitin një tub uji në ‘pjesën e pasme’ dhe pastrojnë zorrën tuaj të trashë”.

Reklama
Reklama

Më pas, Leon do t’i nënshtrohet një kolonoskopie – për t’u siguruar që zorrët e tij janë të shëndetshme.

Niveli i tretë përfshin testime dhe diagnostifikime më të shtrenjta – të tilla si testimi i avancuar i gjakut, skanimet MRI dhe CT dhe testimi epigjenetik një herë në vit.

Leon tha: “Shëndeti është mbi gjithçka, përfshirë familjen dhe miqtë”.

Ndërkohë niveli i katërt i “biohakimit” është mjaft i avancuar dhe përfshin terapinë e qelizave staminale, terapinë hormonale, pirjen e urinës tuaj dhe marrjen e ilaçeve me recetë.

Leon përdor gjithashtu Metformin, një ilaç për diabetin, pavarësisht se nuk ka diabet, i cili ul sheqerin në gjak dhe, pretendon ai, ngadalëson plakjen.

Reklama

Ndërsa faza e fundit e “biohakimit” është e ardhmja dhe ende duhet të tentohet shumë – si zëvendësimi i gjymtyrëve organike me ato artificiale.

Reklama

Dhe, nëse gjithçka tjetër dështon, Leon tha se është i lumtur që ngrihet në mënyrë kriogjenike si mënyra më e fundit për të shmangur vdekjen. /Telegrafi/