LAJMI I FUNDIT:

Një bazë ushtarake ruse në Krime po digjet, mbyllet autostrada – planifikohet evakuimi i 2000 njerëzve

Një bazë ushtarake ruse në Krime po digjet, mbyllet autostrada – planifikohet evakuimi i 2000 njerëzve

Sergey Aksyonov, guvernatori i Krimesë i cili u emërua nga Moska, shkroi në Telegram se është planifikuar evakuimi i përkohshëm i rreth dy mijë njerëzve nga rrethi Kirovsky në gadishullin e aneksuar.

Arsyeja e evakuimit është një zjarr që shpërtheu në terrenet e stërvitjes ushtarake, transmeton Telegrafi.

“Është planifikuar një evakuim i përkohshëm i popullsisë nga katër zona të banuara. Në total, bëhet fjalë për rreth 2000 njerëz”, tha Aksyonov.

Si po luftojnë Zelensky dhe Putin për mbështetjen e Erdoganit të Turqisë
Lexo po ashtu Si po luftojnë Zelensky dhe Putin për mbështetjen e Erdoganit të Turqisë

Ai konfirmoi se autostrada e afërt Tavrida ishte e mbyllur. Për shkak të zjarrit u formua një ekip krizash.

Më herët, agjencia e lajmeve RBC-Ukrainë raportoi se ka pasur shpërthime në bazat ushtarake.

Ndryshe, rusët njoftuan dje se kanë rrëzuar 28 dronë ukrainas mbi Krime natën nga e hëna në të martë.

Parlamenti Evropian e do Lukashenkon pas hekurave, i kërkon Hagës urdhër arresti për liderin bjellorus
Lexo po ashtu Parlamenti Evropian e do Lukashenkon pas hekurave, i kërkon Hagës urdhër arresti për liderin bjellorus

Sipas informacioneve nga Ministria ruse e Mbrojtjes, në atë sulm nuk ka pasur viktima apo dëme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori