Një aeroplan i EasyJet për në Mbretërinë e Bashkuar nga Polonia duhej të devijohej në Republikën Çeke të dielën për shkak të një raporti për një “bombë të mundshme” në bord.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, fluturimi i linjës ajrore britanike me kosto të ulët EZY6276 po nisej nga Krakovi në Bristol të dielën në mbrëmje, por piloti u detyrua të bënte një ulje emergjente në mënyrë që forcat e rendit të “sqaronin dyshimet për eksplozivë”.

Zyrtarët e aeroportit të Pragës konfirmuan në një postim në Twitter se aeroplani u ul i sigurt në kryeqytetin e Republikës Çeke në orën 22:50, sipas kohës lokale.

Reklama

“Në orën 22:50, një aeroplan i devijuar u ul i sigurt në Aeroportin e Pragës në linjën Krakov-Bristol. U raportua për një bombë të mundshme në bord”, thuhej në Twitter. “Të gjitha veprimet për të garantuar sigurinë e pasagjerëve dhe të gjithë trafikut ajror po kryhen aktualisht nga policia”,

Reklama

Incidenti u konfirmua edhe nga faqja zyrtare në Twitter e policisë së Republikës Çeke: “Teknikët tanë të skuadrës së bombave janë aktualisht në vendngjarje duke hetuar një raport për një mjet të mundshëm shpërthyes”.

Aeroporti i Pragës tha më vonë se asnjë objekt i rrezikshëm nuk ishte gjetur në aeroplan. /Telegrafi/