LAJMI I FUNDIT:

Nisma “Plazhe 100 për qind publike” merr firmat e 10 mijë shqiptarëve dhe depozitohet në Kuvend

Nisma “Plazhe 100 për qind publike” merr firmat e 10 mijë shqiptarëve dhe depozitohet në Kuvend

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka, së bashku me përfaqësues të Nismës Thurje depozituan sot në Kuvendin e Shqipërisë një projektligj që pengon privatizimin e plazheve në vend.

Reklama

Nisma, e cila është firmosur edhe nga 10 mijë qytetarë synon kthimin e plazheve 100 për qind publike.

“Mendoj se kjo është një nismë që do t’u kthejë dinjitetin plazheve publike dhe do t’u kthejë shqiptarëve pronën e tyre. Kjo është nisur nga përvoja e vendeve europiane, ju sjell shembullin e Holandës ku nuk ka 1 metër katror plazh privat. Është rregulluar në mënyrë të atillë që edhe shteti të fitojë, edhe privati të fitojë”, tha Açka.

Endri Shabani, nga Nisma Thurje, tha se peticionin për projektligjin, e kanë firmosur 10 mijë shqiptarë.

“Ata kërkojnë të drejtën të shijojnë bukuritë e vendit të tyre, kërkojnë që ata dhe fëmijët e tyre të kenë mundësi që të bëjnë pushimet në Shqipëri. Sot shqiptari nuk ka nevojë për vizë për të shkuar në Gjermani, por ka tra për të shkuar në plazhet shqiptare”, tha ai.

“Ky projektligj kërkon të rregullojë që duke e bërë plazhin të aksesueshëm për të gjithë, fitojnë të gjithë, shqiptarët, biznesi dhe shteti. Humbasin ata që paguajnë lekë nën dorë për të marrë lejet e shezlongëve, por për ata nuk na vjen keq fare”, tha Pano Soko. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Politikë
Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion

Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion"

Politikë
Surroi: Ka paralajmërim rikthimi

Surroi: Ka paralajmërim rikthimi "gjeneralësh më të mirë" amerikanë në dialog

Lajme
Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Kronika e Zezë
Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Politikë
Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Lajme
Kalo në kategori