LAJMI I FUNDIT:

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Vitet e fundit në internet është përhapur historia se ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, në vend që të ulesh në tavolinë, ka disa përfitime shëndetësore

Reklama

Megjithatë, nuk ka prova të mjaftueshme shkencore për të konfirmuar pa mëdyshje se të ngrënit gjatë qëndrimit në këmbë ose duke ecur ka efekte të rëndësishme pozitive në shëndet.

Përveç kësaj, duhet të merren parasysh disa fakte, transmeton Telegrafi.

Kontrolli i marrjes së ushqimit

Studimet kanë treguar se të ngrënit në këmbë ose duke ecur mund të çojë në më pak ndërgjegjësim për marrjen e ushqimit dhe më pak ngopje.

Kur hani ulur në tavolinë, ka më shumë gjasa të jeni të vetëdijshëm për sasinë e ushqimit që konsumoni, si dhe për ndjenjën e ngopjes. Përndryshe, mund të hani tepër nëse hani shpejt në këmbë ose duke ecur.

Efektet në tretje

Ekziston një teori që qëndrimi në këmbë ose ecja gjatë një vakti mund të përmirësojë tretjen. Ecja pas një vakti mund të ndihmojë në stimulimin e procesit të tretjes. Megjithatë, provat shkencore për të mbështetur pretendime të tilla janë të kufizuara.

Humbja e përqendrimit

Një nga disavantazhet e mundshme të të ngrënit gjatë qëndrimit në këmbë ose në këmbë është përqendrimi i reduktuar. Kur hani ulur në një tryezë, ka më shumë gjasa të përqendroheni te ushqimi dhe të ndiheni të ngopur. Gjithashtu, ulja në tavolinë mund të krijojë një ambient ku mund të relaksoheni dhe të shijoni vaktin tuaj.

Sigurisht, konteksti është i rëndësishëm. Në disa situata, të tilla si një vakt i shpejtë në punë ose në lëvizje, mund të jetë e përshtatshme për të ngrënë duke qëndruar në këmbë ose duke ecur. Megjithatë, për një dietë të ekuilibruar dhe të vetëdijshme, ulja në tryezë dhe fokusimi në vakt mund të jetë mënyra e preferuar.

Ashtu si me të gjitha aspektet e të ushqyerit, nevojat dhe preferencat individuale luajnë një rol të rëndësishëm. Është e rëndësishme të përshtatni dietën tuaj sipas nevojave tuaja dhe të shijoni vaktet tuaja në një mënyrë që ju përshtatet më së miri.

Probleme shtesë

Gastroenterologu amerikan Peyton Berookim shpjegon se çfarë ndryshimesh ndodhin në tretje kur përtypim dhe gëlltisim ndërsa jemi në këmbë.

Tretje më të shpejtë

“Gjëja e parë që duhet vënë re është se kur qëndrojmë dhe hamë, gjaku zbret në këmbë, thjesht për shkak të gravitetit, dhe kjo mund të shkaktojë ulje të rrjedhjes së gjakut në stomak, ku nevojitet për tretje. Si pasojë, tretja mund të mos funksionojë aq perfekte dhe mund të keni fryrje dhe probleme me tretjen”, thotë gastroenterologu.

Ai shton se një efekt i ngjashëm ndodh nëse fillojmë të lëvizim menjëherë pas ngrënies. Pastaj ka tretje më të shpejtë dhe përthithje më të dobët të lëndëve ushqyese. Për fat të mirë, kjo nuk është shkak për shqetësim.

Kur hamë në këmbë, zakonisht përtypim dhe gëlltisim më shpejt, dhe kjo mund të çojë në pasoja të caktuara. Sa më shpejt të hamë, aq më shumë ka të ngjarë të gëlltisim shumë ajër, gjë që çon në gazra.

istockphoto

Përtypja e pamjaftueshme

Nëse përtypim shpejt, por jo mjaftueshëm dhe përsëri gëlltisim, mund të shfaqen ngërçe në stomak, sepse në këtë rast stomakut i duhet më shumë kohë për të zbërthyer ushqimin.

Nëse e keni këtë problem dhe nuk dini si ta ndihmoni veten, këshilla e mjekut është që në vend që të qëndroni në këmbë gjatë ngrënies, uluni dhe shikoni nëse simptomat zhduken.

Shijojeni ushqimin

Kur uleni ndërsa hani dhe gjeni kohë për të shijuar vaktin tuaj, mund të prisni disa përfitime për tretjen tuaj. Meqenëse përtypja dhe gëlltitja e ushqimit në këmbë do të shkaktojë disa efekte anësore, të tilla si një ndjenjë e pakëndshme në stomak, ndryshimet e vogla mund të përmirësojnë tretjen.

Berookim shton se në atë rast do të përfitojë edhe shëndeti juaj mendor. Ushqimi i kujdesshëm do të mbajë nën kontroll sistemin nervor simpatik, gjë që do të ndihmojë sistemin nervor autonom të funksionojë siç duhet.

Me fjalë të tjera, stresi është vërtetuar se ndërhyn në mekanizmat gastroenterologjikë, kështu që mund të themi se zorra do të dërgojë sinjale në tru dhe gjithashtu do të dërgojë sinjale në zorrë kur është në vështirësi. Në një gjendje të tillë, ju mund të bëheni në depresion ose në ankth. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Keni myk në thonj? Hiqeni qafe përherë me këtë recetë

Keni myk në thonj? Hiqeni qafe përherë me këtë recetë

Shëndetësi
Kalo në kategori