LAJMI I FUNDIT:

Ngordhin 18 elefantë në Indi, goditen nga rrufeja

Ngordhin 18 elefantë në Indi, goditen nga rrufeja

Në verilindje të Indisë në shtetin Asam janë gjetur 18 elefantë të ngordhur, kurse zyrtarët shtetëror kanë bërë të ditur se ata e kanë pësuar me jetë nga rrufeja, që i ka goditur në një rezervatet e mbrojtura në Kandol dhe Nagaon.

Siç raporton BBC, banorët lokalë kishin informuar autoritetet kompetente pasi kishin gjetur elefantët e ngordhur në një zonë të gjelbëruar, transmeton Telegrafi.


Ndryshe në Indi ka më shumë se 27 mijë elefantë aziatikë, ku prej 21 për qind janë vetëm në Asam.

Megjithatë kjo është hera e parë pas 20 vite, që në Asam në të njëjtën kohë kanë humbur jetën kaq shumë elefantë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë bote na pret deri në vitin 2050, pikërisht kur njerëzimi të arrijë kulmin e popullsisë – mund të ndodhë katastrofa e biodiversitetit

Çfarë bote na pret deri në vitin 2050, pikërisht kur njerëzimi të arrijë kulmin e popullsisë – mund të ndodhë katastrofa e biodiversitetit

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Evropa
Rreth 260 mijë izraelitë kanë aplikuar për leje për armëmbajtje që nga 7 tetori, ministri po përshpejton procedurat

Rreth 260 mijë izraelitë kanë aplikuar për leje për armëmbajtje që nga 7 tetori, ministri po përshpejton procedurat

Azia
Kalo në kategori