Rreth 18 mijë australianë janë evakuuar për shkak të përmbytjeve në New South Wales derisa reshjet e mëdha vazhdojnë të godasin bregun lindor.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, përmbytjet kanë bërë që lumenjtë dhe digat të derdhen rreth Sidneit – kryeqyteti i shtetit – si dhe në jug-lindje të Queensland.

Zyrtarët thonë se kjo “ngjarje një herë në 50 vjet” mund të vazhdojë gjatë gjithë javës dhe kanë nxitur qytetarët që të tregojnë kujdes.

Shumë zona të Sidneit u urdhëruan të evakuohen për shkak të rreziqeve nga përmbytja Shumë zona të Sidneit u urdhëruan të evakuohen për shkak të rreziqeve nga përmbytja

Kryeministri australian, Scott Morisson ka ofruar fonde për ata persona të cilat janë detyruar të largohen.

Çiftit i 'lundron' shtëpia në ditën e dasmës pas përmbytjeve në Australi Çiftit i 'lundron' shtëpia në ditën e dasmës pas përmbytjeve në Australi

Në anën tjetër, kryeministrja e New South Wales, Gladys Berejiklian tha se asnjë viktimë nuk ishte raportuar të hënën vonë – duke e përshkruar atë si një “mrekulli duke marrë parasysh këtë situatë në për të cilën ata kanë kaluar”. /Telegrafi/