LAJMI I FUNDIT:

Nga “arena e luftimeve” në Kuvend e deri te diplomimi i policëve të rinj të Kosovës – fotografitë që shënuan javën

Nga “arena e luftimeve” në Kuvend e deri te diplomimi i policëve të rinj të Kosovës – fotografitë që shënuan javën

Kjo javë ishte e mbushur me shumë ngjarje të rëndësishme si dhe të pazakonta, duke filluar nga grushtimet e fyerjet mes deputetëve të pozitës dhe opozitës në Kuvend, shënimi i përvjetorit të Masakrës së Srebrenicës e deri te diplomimi i policëve të rinj të Kosovës.  

Qytetarët e Kosovës që përjetuan luftën i njohin mirë dhimbjet e të gjithë atyre që kanë kaluar nëpër të njëjta sfida.

E deputetja Duda Balje në përvjetorin e Masakrës në Srebrenicë të Bosnjës ka shpërndarë shalle me simbolin e kësaj masakre.


Po ashtu deputetët e Kuvendit kanë mbajtur një minutë heshtje në nderim të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë.

Deputetja Duda Balje duke vendosur tek tavolina e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufcës shallin me simbol e masakrës së Srebrenicës /Foto: Ridvan Slivova/

E të enjten, në Kuvendin e Kosovës pati përleshje fizike mes deputetëve të pozitës dhe kabinetit qeveritar. Gjithçka ndodhi pas publikimit të disa audio incizimeve mes shefes së Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lilës dhe Slavko Simiqit të Listës serbe.

Pasi kryeministri i vendit doli në foltoren e Kuvendit, aty deputetja nga radhët e PDK-së, Ganimete Musliu i vendosi një fotografi Kurtit me hundën e Pinokios. Nuk vonoi shumë dhe zëvendës kryeministri, Besnik Bislimi e hoqi fotografinë duke grisur atë.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e PDK-së Ganimete Musliu pasi vendosi në foltore fotografinë e kryeministrit Albin Kurtit me hundën e Pinokios dje mbishkrimin “Zdravo” /Foto: Ridvan Slivova/
Momenti kur zëvendëskryeministri Besnik Bislimi gris fotografinë e vendosur nga Musliu /Foto: Ridvan Slivova/

Ndërkaq, deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku iu afrua kryeministrit me një shishe me ujë dhe lagu atë dhe zëvendëskryeministrin Bislimi.

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku duke lagë me ujë kryeministrin Albin Kurtin /Foto: Ridvan Slivova/

Pas gjithë kësaj Bislimi e gjuajti me shishen e ujit Lushtakun. Pas këtyre veprimeve filluan edhe përleshjet fizike mes deputetëve në sallë.

Situata në Kuvend pas hedhjes së ujit dhe shishes /Foto: Ridvan Slivova/

Më pas filloi përleshja fizike, me grushte, sharje e shtyrje mes deputetëve pozitë-opozitë dhe kabinetit të Qeverisë.

Përleshja fizike në Kuvendin e Kosovës /Foto: Ridvan Slivova/

Pas një pauze deputetët u rikthyen sërish në Kuvend, për të rifilluar me vazhdimin e seancës, por sërish nuk kishte kompromis për të vazhduar punën.

Deputetët e opozitës bllokuan foltoren me pankarta me mbishkrimin “Zdravo”. Ndërkaq, nuk mungoi një moment qesharak nga deputetja e LVV-së, Adriana Matoshi e cila me një fletë në dorë ecte sallë, në të cilën shkruhej: “A ma lirë një shishe ujë a një ari tokë?” dhe me një tjetër ku thoshte “Raundi 2”.

Deputetja e LVV-së, Adriana Matoshi /Foto: Ridvan Slivova/
Deputetja e LVV-së, Adriana Matoshi /Foto: Ridvan Slivova/

Një tjetër ngjarje e rëndësishme u shënua këtë të premten me diplomimin e gjeneratës së 58-të e Policisë së Kosovës, ku në kuadër të kësaj gjenerate kanë diplomuar 419 policë të rinj.

Diplomoi gjenerata e 58-të e Policisë së Kosovës /Foto: Ridvan Slivova/
Diplomoi gjenerata e 58-të e Policisë së Kosovës /Foto: Ridvan Slivova/

Në trend Lajme

Më shumë
​Qeveria e gatshme për hartimin e një drafti për Asociacionin, opozita dhe njohësit e konsiderojnë të vonshme

​Qeveria e gatshme për hartimin e një drafti për Asociacionin, opozita dhe njohësit e konsiderojnë të vonshme

Lajme
Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Lajme
Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Lajme
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Lajme
​Kosova me pak turistë e me zero promovim

​Kosova me pak turistë e me zero promovim

Lajme
Kalo në kategori