Avioni ukrainas, i cili u rrëzua jo shumë larg Teheranit, u godit nga një raketë Tor-M1 e prodhuar nga Rusia, raporton Newsweek, duke përmendur zyrtarë të paemërtuar të Pentagonit, si dhe shërbime të inteligjencës amerikane dhe irakiane.

Zyrtarët e inteligjencës së Pentagonit dhe SHBA, thanë për Newsweek se avioni ishte goditur aksidentalisht.

Njësitë antiajrore iraniane ka të ngjarë të jenë aktive pas një sulmi raketor në bazat amerikane në Irak, që pasoi si përgjigje ndaj vrasjes amerikane të gjeneralit iranian Qasem Soleimani, thanë burimet.

Newsweek raporton se Komanda Qendrore e SHBA nuk dëshiron të komentojë këto pretendime.

Më herët sot, një zyrtar ukrainas i sigurimit parashtroi katër teori të mëdha për shkakun e një rrëzimi të aeroplanit ukrainas në Iran që vrau 176 njerëz, përfshirë një sulm të mundshëm me raketa dhe terrorizëm.

Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit Kombëtar të Mbrojtjes Kombëtare të Ukrainës, tha këtë pasi që hetuesit iranianë lëshuan një raport paraprak për rrëzimin e avionit që “Boeing 737-800” ishte ndezur pak para rrëzimit.

Ukraina po shqyrton disa shkaqe të mundshme të rrëzimit të aeroplan, përfshirë një sulm me raketa, një përplasje, një shpërthim motori ose terrorizëm, shkroi Danilov në Facebook.

Avioni u rrëzua vetëm disa orë pas një sulmi raketor iranian në dy baza në Irak që po përdoreshin nga forcat amerikane, duke ngritur spekulime se avioni mund të jetë goditur, transmeton Reuters.

Sipas vlerësimeve paraprake të inteligjencës perëndimore, avioni kishte probleme teknike dhe nuk u rrëzua nga raketa.

Danilov tha se hetuesit ukrainas në Iran donin të kontrollonin vendin e rrëzimit për të verifikuar pretendimet e pakonfirmuara që qarkullojnë në internet se mbetjet e një rakete tokë-ajër të prodhuar nga Rusia “Tor-M1” të përdorur nga ushtria iraniane ishin në vendin e rrëzimit.

Më herët, Organizata e Aviacionit Civil e Iranit njoftoi se rezultatet paraprake të hetimit treguan se ekuipazhi i avionit u përpoq të kthehej në aeroport.

Raporti gjithashtu thotë se të dy kutitë e zeza u gjetën, megjithëse disa pjesë u dëmtuan.

Avioni, i cili u rrëzua menjëherë pasi u ngrit nga aeroporti i Teheranit, kishte 167 pasagjerë dhe nëntë anëtarë të ekuipazhit dhe u nis për në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës.

Me këtë rast vdiqën 82 shtetas iranianë, 63 kanadezë, si dhe qytetarë të Ukrainës, Suedisë, Afganistanit, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe. /kp/Telegrafi/