LAJMI I FUNDIT:

New York-u iu bën thirrje banorëve të vendosin çipat AirTag të Apple në makinat e tyre për t’i gjurmuar ato në rast se vidhen

New York-u iu bën thirrje banorëve të vendosin çipat AirTag të Apple në makinat e tyre për t’i gjurmuar ato në rast se vidhen

Kryetari i bashkisë së New York-ut, Eric Adams dhe departamenti i tij i policisë iu kanë kërkuar banorëve të ndihmojnë në luftimin e vjedhjes së automjeteve në qytet duke vendosur çipat gjurmues Apple AirTags në makinat e tyre.

Reklama

Çipat AirTags janë pajisje të vogla rrethore gjurmuese që lejojnë përdoruesit të monitorojnë vendndodhjen e sendeve të tyre përmes aplikacionit “Find My” në iPhone-ët e tyre, transmeton Telegrafi.

Nëse një automjet vidhet me një AirTag brenda, banorët do të jenë në gjendje të gjurmojnë makinën e tyre dhe të punojnë me oficerët e policisë për ta marrë atë.

“Është një pjesë vërtet e mahnitshme e zgjuarsisë”, tha Adams në një konferencë shtypi të dielën.

Apple i shet çipat AirTag duke filluar nga 29 dollarë dhe Adams tha se një organizatë jofitimprurëse në New York ka dhuruar 500 pajisje për t’i shpërndarë falas te banorët.

Departamenti i Policisë së Qytetit të New York-ut ndau një video të dielën duke demonstruar se si banorët mund ta përdorin një AirTag për të mbrojtur automjetet e tyre. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
BMW tregon arsyet se pse modeli M nuk do të ketë ndërruesi manual të shpejtësisë

BMW tregon arsyet se pse modeli M nuk do të ketë ndërruesi manual të shpejtësisë

Auto
Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Auto
Historitë më të bukura të jetës së Ganimetes dhe Dardanit janë rreth veturave të tyre

Historitë më të bukura të jetës së Ganimetes dhe Dardanit janë rreth veturave të tyre

Auto
Lexus do të prezantojë një koncept të versionit elektrik me një gamë 800 kilometra

Lexus do të prezantojë një koncept të versionit elektrik me një gamë 800 kilometra

Auto
A e dini se si të vozisni në një rrethrrotullim: Duhet të ndiqni këto rregulla

A e dini se si të vozisni në një rrethrrotullim: Duhet të ndiqni këto rregulla

Auto
Veturat elektrike të Jaguar do të kenë qasje në rrjetin e Tesla Supercharging

Veturat elektrike të Jaguar do të kenë qasje në rrjetin e Tesla Supercharging

Auto
Kalo në kategori