I dyshuari i akuzuar për kryerjen e sulmit terrorist të së premtes në Christchurch, Zelanda e Re, kishte gjasa të kryente edhe një sulm të tretë, përpara se të ndalohej nga autoritetet.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë një zyrtar i lartë i Zelandës së Re.

Heroi i Zelandës së Re, njeriu që ndoqi terroristin - imami i xhamisë thotë se po të mos ishte ai, do të kishte shumë të tjerë të vdekur (Video) Heroi i Zelandës së Re, njeriu që ndoqi terroristin - imami i xhamisë thotë se po të mos ishte ai, do të kishte shumë të tjerë të vdekur (Video)

Pesëdhjetë njerëz u vranë kur një person i armatosur hapi zjarr brenda dy xhamive javën e kaluar.

Brenton Tarrant

Autoritetet kanë akuzuar Brenton Tarrant, një 28 vjeçar australian, me vrasjet në lidhje me incidentin. Megjithatë, për të priten edhe akuza të tjera.

Brenton Tarrant, në gjykatë

Komisioneri i policisë Mike Bush tha të mërkurën se autoritetet “absolutisht” besojnë se ata e ndalën të dyshuarin “në rrugën drejt një sulmi të mëtejshëm”.

I rrëmbeu armën terroristit, por nuk diti ta përdorte atë - ndërron jetë burri që u kacafyt me terroristin në Zelandë të Re (Foto) I rrëmbeu armën terroristit, por nuk diti ta përdorte atë - ndërron jetë burri që u kacafyt me terroristin në Zelandë të Re (Foto)

“Jetët u shpëtuan” shtoi ai, por nuk pranoi të hynte në detaje për të mos “traumatizuar të tjerët”.

Funeralet e para u mbajtën të mërkurën për Khaled Mustafën, 44 vjeç, dhe djalin e tij, Hamza 15-vjeçar.

Qindra njerëz qëndruan në heshtje solemne në Varrezat e Parkut Memorial, ku ishin gërmuar varre për të varrosur dhjetëra viktima.

Masakra në Zelandë të Re, autori kishte në plan të vriste Merkel dhe Erdogan – zbulohet çfarë tjetër “në mendje” kishte terroristi Masakra në Zelandë të Re, autori kishte në plan të vriste Merkel dhe Erdogan – zbulohet çfarë tjetër “në mendje” kishte terroristi

Kryeministri i Zelandës së Re, Jacinda Arden ishte kthyer në Christchurch, të mërkurën, për të ofruar ngushëllim për të prekurit nga tragjedia.

Duke folur në konferencën për shtyp, Arden njoftoi se vendi do të mbajë një heshtje dy minutëshe të premten e ardhshme, për të përkujtuar viktimat e masakrës së xhamisë. /Telegrafi/