LAJMI I FUNDIT:

Në Shqipëri gruaja me sëmundjen e rrallë të gjakut bëhet nënë, mjekja thotë se është ndër rastet e vetme që kanë realizuar

Në Shqipëri gruaja me sëmundjen e rrallë të gjakut bëhet nënë, mjekja thotë se është ndër rastet e vetme që kanë realizuar

Irma Sulaj është një rast suksesi në Shqipëri, pasi u diagnostifikua përpara shtatzënisë me sëmundjen e rrallë të gjakut, trombocitopenia, purpure idiopatike, ajo arriti të sillte në jetë fëmijën e saj shëndoshë e mirë dhe u bë nënë për herë të parë.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, mjekja Marinela Lica tregoi detajet nga kjo lindje e veçantë, duke thënë se është një ndër rastet e vetme në Shqipëri që ia del me sukses.

Sakaq, ajo ka theksuar se nëna rrezikonte jetën e vetë dhe të fëmijës që të mos shkonte deri në fund, por gjithçka shkoi mirë.


“Nëna dhe bebi fatmirësisht gëzojnë shëndet të plotë.

Është një sëmundje e gjakut dhe shfaqet me problematika në lidhje me mpiksjen e gjakut dhe shfaqet te çdo person. Nëna pjesën më të madhe të shtatzënisë e ka kaluar në spital.

Fatmirësisht rasti në fjalë nuk ka pasur shenja klinike dhe kemi arritur deri në muajin e fundit, ku është realizuar dhe lindja.

Në Shqipëri mbetet një ndër rastet e vetme që ne kemi realizuar lindjen deri në fund me këtë sëmundje. Problematik është që risku për hemorragji është shumë i lartë.

Nëna rrezikonte jetën e vetë dhe të fëmijës që mund edhe të mos shkonte deri në fund, por fatmirësisht gjithçka shkoi mirë”, u shpreh mjekja./abcnews.al

Në trend Lajme

Më shumë
Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Lajme
Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Lajme
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Lajme
Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Lajme
Temperaturat deri 39 gradë Celisus në javën e tretë të korrikut, IHMK bën apel për kujdes

Temperaturat deri 39 gradë Celisus në javën e tretë të korrikut, IHMK bën apel për kujdes

Lajme
Kalo në kategori