LAJMI I FUNDIT:

Në Shkup u mbajt Konferenca e 11-të për pagesat dhe infrastruktura tregtare

Në Shkup u mbajt Konferenca e 11-të për pagesat dhe infrastruktura tregtare

Përfaqësuesit nga 21 qendrave bankare nga rajoni i Ballkanit Perëndimor, Qendror dhe Evropës Lindore, Shoqëritë e pavarura nga shteti, Lindja e Afërme dhe Afrika Veriore, si dhe nga sektori financiar vendor, gjatë tri ditëve të kaluar në kuadër të Konferencës së 11-të për pagesë dhe infrastrukturës tregtare, debatuan dhe shkëmbyen përvoja për sfidat e digjitalizimin e pagesave, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Reklama

Përfitim të veçantë, siç theksojnë nga Banka Popullore e Republikës së Maqedonisë,kanë përfaqësuesit e Komisionit Evropian, Bankës Qendrore Evropiane, Bankave Qendrore që i përkasin sistemit evropian të bankave qendrore, Banka për baraspeshë ndërkombëtare dhe Banka Botërore.

Sipas Bankës Popullore të Maqedonisë, po përgatitet një Projektligj i ri shërbime pagesore dhe sistem të pagesës çka rregullojnë setin të rregullave më të rëndësishme të BE-së në këtë fushë. Me miratimin e këtij Projektligji çka është në fazën përfundimtare, pritet rritja e konkurrencës në sferën e pagesës nëpërmjet për hyrjes së ofruesve jo-bankier të shërbime pagesore, shfaqja e zgjidhjeve të risive për shërbime pagesore, ulja e çmimit për shërbime pagesore, sigurojnë mbrojtje më të mirë për konsumuesit dhe përmirësimin e sigurisë së pagesës digjitale. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Elfije Boletini
Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Siguri
Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Lajme
Kalo në kategori