LAJMI I FUNDIT:

Në një event në Los Angeles, TCL zbulon ekranin e lakuar të automobilave me madhësi prej 47,5 inç

Në një event në Los Angeles, TCL zbulon ekranin e lakuar të automobilave me madhësi prej 47,5 inç

Në eventin Society for Information Display të mbajtur në Los Anxhelos, TCL CSOT zbuloi ekranin e saj të parë të automobilave, dhe është i jashtëzakonshëm. Sigurisht, Mercedes EQS dhe tani EQE ofrojnë një ekran 56 inç, por duke folur teknikisht – janë tre ekrane të veçantë nën një xham që shtrihet në madhësi prej 56 inçëve.

Reklama

TCL ofron diçka të ndryshme – një ekran të pandërprerë me gjatësi prej 47,5 inçësh nën xham të lakuar 1,4 metra të gjerë që mund të shtrihet gjatë gjithë rrugës nga njëra anë e veturës në tjetrën. E gjithë zona e ekranit është e pajisur me sensorin e prekjes në qelizë dhe i përgjigjet hyrjeve të shumta duke bërë të mundur që shoferi dhe pasagjeri ta përdorin atë njëkohësisht.

Ekrani i lakuar ka një rreze prej 4200R, ofron një grup instrumentesh të integruar pa asnjë kufi dhe i lejon pasagjerit të kontrollojë info-argëtimin. Matrica mini-LED me 3,000 zona zbehje lokale ka një raport kontrasti prej 1,000,000:1 dhe një rezolucion vendas 8K duke e bërë atë ekranin me rezolucion më të lartë në industrinë e automobilave, raporton Arena EV, transmeton Telegrafi.

TCL unveils 47.5” automotive curved display in Los Angeles

Në vend që të shkonte vertikalisht dhe të dilte me një dizajn rrotullues, TCL mori një qasje të thjeshtë por efektive. Përdorimi i gjerësisë së plotë të një pulti ka kaq shumë kuptim, dhe ndërkohë që përpjekja e Mercedesit është mbresëlënëse për shkak të madhësisë së ekranit të saj, ideja e TCL është shumë më me klas dhe shumë më e lehtë për t’u përdorur.

Produkti TCL është mbresëlënës, ai do të ulë ndjeshëm kostot për prodhuesit e veturave duke pasur një ekran të madh dhe megjithatë në një montim të vetëm dhe të thjeshtë për t’u instaluar. Kompania nuk ndau më shumë informacion në lidhje me ekranin e saj të parë të automobilave, dhe në këtë fazë, asnjë prodhues automobilistik nuk është zotuar ende ta instalojë atë në asnjë nga veturat e saj.

Megjithatë, kjo do të ndryshojë shpejt, ekranet janë bërë pika shitjeje dhe shumë marka të automobilave janë ngecur në garën për ekranin më të madh të instaluar në një makinë, por duket se TCL ka një përgjigje të përsosur për ato kompani. /Telegrafi/