LAJMI I FUNDIT:

Ndihmoi arratisjen e ‘boss’-it turk që mashtroi me kripovaluta, arrestohet 36-vjeçari shqiptar

Ndihmoi arratisjen e ‘boss’-it turk që mashtroi me kripovaluta, arrestohet 36-vjeçari shqiptar

Arrestohet Edevaldo Haxhiu, i cili akuzohet se ndihmoi dhe mbështeti të arratisurin nga Turqia, Faruk Fatih Özer, themeluesin e kompanisë së tregtimit të kripovalutave Thodex, i cili akuzohet për mashtrim me miliona dollar dëm.

Reklama

Po ashtu në pranga ka rënë edhe i dyshuari tjetër A .C., i cili mori të arratisurin Özer nga Aeroporti në Tiranë dhe e dërgoi në një hotel.

Sipas medieve turke, 36-vjeçari është i dyshuari kryesor në hetim dhe u kap nga policia e Tiranës në orën 00:30 të ditës së djeshme.

Haxhiu, i cili u zbulua se udhëtonte brenda dhe jashtë Turqisë shpesh, u kap në regjistra ndërsa hynte në hotel ku ndihmoi të arratisurin Özer.

Turqia i kërkon Shqipërisë të ekstradojë pronarin një kompanie kriptovalutash që akuzohet për mashtrim
Lexo po ashtu Turqia i kërkon Shqipërisë të ekstradojë pronarin një kompanie kriptovalutash që akuzohet për mashtrim

Zyra e Kryeprokurorit Publik të Turqisë nisi një hetim më 22 prill, pas një raporti zbuloi se përdoruesit nuk mund të hynin në llogaritë e tyre në shkëmbimin e parave në Thodex dhe se pronari i kompanisë Özer, iku jashtë vendit.

Në këtë kontekst, u vërtetua me dokumente dhe regjistrime zyrtare se i dyshuari, pronari u arratis jashtë vendit më 20 prill dhe u përcaktua se nuk kishte aktivitet në adresat zyrtare të kompanisë.

Urdhër arresti u lëshua për 82 të dyshuar, përfshirë Ozer, për të cilët u lëshua një urdhër arresti ndërkombëtar.

81 të dyshuar u kapën në operacionin e organizuar në 8 provinca me bazë në Stamboll. Gjashtë prej tyre, përfshirë vëllain e Faruk Fatih Özer, Güven Özer dhe vëllain e tij Serap Özer, u arrestuan. /Vizion Plus/

Në trend Lajme

Më shumë
Kundërshtuan themelimin e Komisionit Hetimor për rezerva shtetërore, deputetja Statovci numëron arsyet pse nuk do të ketë efekt

Kundërshtuan themelimin e Komisionit Hetimor për rezerva shtetërore, deputetja Statovci numëron arsyet pse nuk do të ketë efekt

Lajme
Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Stano për shpërthimin në veri: Jemi të shqetësuar që nuk ka de-përshkallëzim të tensioneve

Lajme
Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lënda e rrezikshme qarkullon në baret e Tiranës, arrestohet 21-vjeçari që tregtonte bombola të kontrabanduara me oksid azoti

Lajme
“Dita pa makina”, qytetarët kanë mundësi të shfrytëzojnë trotineta e biçikleta falas në Prishtinë

“Dita pa makina”, qytetarët kanë mundësi të shfrytëzojnë trotineta e biçikleta falas në Prishtinë

Prishtina
Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Osmani takoi zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të ShBA-ve: Heqja e masave nga BE-ja mundëson rifillimin konstruktiv të dialogut

Lajme
Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Sveçla reagon pas shpërthimit në veri: Revoltë pas arrestimit të tre serbëve për krime lufte në Kosovë

Lajme
Kalo në kategori