LAJMI I FUNDIT:

Murati: Përkundër krizave, ekonomia e Kosovës është në nivel të shëndoshë

Murati: Përkundër krizave, ekonomia e Kosovës është në nivel të shëndoshë

Ministri Hekuran Murati në margjinat e Samitit të Ballkanit Perëndimor ka thënë se përkundër krizave, ekonomia e Kosovës është në nivel të shëndoshë dhe se është bërë më rezistente, pasi është përballur me sfida edhe në të kaluarën.

Reklama

Ministri i Financave, Hekuran Murati, në fjalimin e tij në Samitin e Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Prishtinë ka thënë se ekonomia e Kosovës tashmë është bërë rezistente, pasi është përballur me sfida edhe në të kaluarën.

“Ndërmarrësit kanë kaluar vështirësi, janë bërë më rezistentë, këtë vit përkundër të gjitha vështirësive, ekonomia është në nivel të shëndoshë”, ka thënë Murati.

Murati për menaxhimin e krizës ekonomike ka thënë se Qeveria ka ofruar një sërë masash.

“Kemi mbështetur bizneset së pari, duke subvencionuar ato, kemi dashur që të ketë prodhues të gatshëm që të prodhojnë dhe të mbushin hendeqet”, ka vijuar ai.

Ai ka thënë se duhet që të trajtohet kjo krizë me masa të kujdesshme.

“Duhet që të mos rrëshqasim në masa të pakujdesshme, duhet të trajtojmë qëndrueshmërinë afatgjate të çdo krize”.

Sipas tij, kjo krizë nuk ka prekur vetëm Kosovën, por është një krizë globale.

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Butrint Avdyli
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Rriten çmimet e naftës pas zvogëlimit të sasisë së prodhimit

Rriten çmimet e naftës pas zvogëlimit të sasisë së prodhimit

Ekonomi
Mbahet për herë të parë ‘Forumi Biznesor i Boronicës’ në Kosovë

Mbahet për herë të parë ‘Forumi Biznesor i Boronicës’ në Kosovë

Ekonomi
Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Kontura Profiles
Kalo në kategori