LAJMI I FUNDIT:

Murati: Pala serbe nuk është entuziaste për marrëveshjen për Asociacionin

Murati: Pala serbe nuk është entuziaste për marrëveshjen për Asociacionin

Valon Murati, kryetar i Lëvizjes për Bashkim, ka folur për procesin e bisedimeve ndërmjet Kosovës e Serbisë në Bruksel.

Murati tha se ndonëse Serbia është pajtuar që të mos e pengojë Kosovën në anëtarësimin e saj në institucionet ndërkombëtare, ajo vazhdon ta bëjë këtë gjë, derisa shtoi se të dyja palët arsyetojnë në mosrespektimin e marrëveshjeve, sepse, sipas tij, palët akuzojnë njëra- tjetrën për këtë gjë.


Ai më tej tha se pala serbe, edhe pse në dukje sikur është e interesuar për zbatimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në thelb nuk është entuziaste në këtë aspekt.

Murati më tej sqaroi se Asociacioni është pjesë e marrëveshjes që nga viti 2013 e këndej. Ai tha se sikur të fillojë të zbatohet kjo pikë e marrëveshjes, atëherë Serbia e di se pesha e presionit bie mbi të.

Ndërkohë që shtoi se edhe për palën kosovare kjo çështje nuk është e mirë, dhe të dyja palët po blejnë kohë.

“Që nga koha kur është shfaqur plani franko-gjerman, të dyja palët e kanë pranuar për të bërë përpjekje për ta dështuar në implementim, dhe krejt historia e kësaj, prej atëherë e deri sot, dëshmon se kjo është e vërtetë”, deklaroi Murati në RTK.

Ai tha se marrëveshjet në parim janë miratuar por që gjithnjë janë gjetur shkaqe për mos implementimin e tyre.

Në trend Lajme

Më shumë
Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Drejtësi
Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Drejtësi
LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

Politikë
QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

Lajme
Gazetarja: Turistët nga Kosova

Gazetarja: Turistët nga Kosova "braktisin" Durrësin, shtohen rezervimet nga vendet e BE-së dhe Britania

Lajme
Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Siguri
Kalo në kategori