LAJMI I FUNDIT:

A mund ta gjeni numrin e fshehur në këtë iluzion optik?

A mund ta gjeni numrin e fshehur në këtë iluzion optik?

Iluzionet optike janë të shkëlqyera sepse na mësojnë se si sytë dhe truri ynë punojnë së bashku për të parë.

Jo vetëm që këto enigma vizuale janë argëtuese për t’u provuar, por ato mund t’ju japin një ushtrim të vërtetë të mendjes që mund t’ju ndihmojë të mendoni në mënyrë më efikase dhe t’i zgjidhni enigmat më lehtë.

Ky iluzion optik tregon një numër pjesërisht të fshehur brenda një rrethi të zi dhe gri – dhe njerëzit po e sfidojnë njëri-tjetrin që ta gjejnë numrin e fshehur brenda – dhe nëse po, çfarë numri?

Është më e vështirë se sa tingëllon, pasi shiritat janë të renditura në spirale të pabarabarta, duke e bërë të vështirë për t’u parë, shkruan Mirror, përcjell Telegrafi.

Optical illusion

Shumë njerëz nga e gjithë bota kanë provuar ta zgjedhin enigmën pasi u bë virale në Twitter – dhe njerëzit thjesht nuk mund të bien dakord se cilin numër mund ta shohin.

Mundohuni të përqendroheni te numrat në vend të vijave, të cilat mund të përpiqen të shpërqendrojnë shikimin tuaj.

Një person shkroi se ai sheh numrat “45283”, por me shaka pyeti se a duhet të caktojë një takim me mjekun e tij, ndërsa një tjetër tha se ai mund të sheh vetëm numrat “528”.

Një përdorues tjetër i rrjeteve sociale tha: “Unë mund të shoh 45283, por duke parë përgjigjet e tjera, disa persona po shohin edhe dy numra të tjerë. Unë mund të shoh se në imazh ka edhe numra të tjerë, por nuk mund t’i përcaktoj se cilët janë ata numra”.

Sidoqoftë, përgjigja aktuale është se ka shtatë numra brenda imazhit, e të cilët janë: 3452839. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se

Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se "duket si Çernobili"

Fun
Kalo në kategori