LAJMI I FUNDIT:

Motrat që i mbijetuan Holokaustit vdesin pak ditë njëra pas tjetrës në SHBA – zbulohen pjesë të rrëfimit për jetën e tyre

Motrat që i mbijetuan Holokaustit vdesin pak ditë njëra pas tjetrës në SHBA – zbulohen pjesë të rrëfimit për jetën e tyre

Dy motra që i mbijetuan Holokaustit si vajza dhe u shpërngulën në Shtetet e Bashkuara më pas, vdiqën pak ditë njëra pas tjetrës në shtëpinë e tyre të adoptuar në Alabama.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, autoritetet në Alabama thanë se Ruth Scheuer Siegler vdiq të shtunën në moshën 95-vjeçare. Motra e saj, Ilse Scheuer Nathan, vdiq 10 ditë më parë në moshën 98-vjeçare.

Gratë kanë lindur në Gjermani dhe ishin vajza kur Adolf Hitleri erdhi në pushtet në vitet 1930.

Pasi humbën prindërit dhe vëllain e tyre më të madh në Holokaust, por i mbijetuan vetë kampeve të vdekjes naziste, dy gratë ishin të pandashme, është thënë në një njoftim.

“Ato ishin gjithmonë bashkë”, ka treguar Ann Mollengarden, drejtoreshë arsimore për Qendrën Arsimore të Holokaustit në Alabama. “Kur Ilse vdiq, mendoj se Ruth ishte gati”.

Në fillim të vitit 1944, vajzat u zgjodhën si punëtore në kampin Birkenau dhe u ndanë nga nëna e tyre, të cilën nuk e panë më, sipas një biografie të grave.

Ato e panë për herë të fundit babanë e tyre në kamp dhe vëllai i tyre vdiq në një kamp në Gjermani.

“Vajzat punonin duke bartur tulla nga njëri skaj në tjetrin për orë të tëra. Ilse qepi gjithashtu mbulesa armësh dhe uniforma. Duke punuar pranë furrave të krematorit, ato shumë këpucë. Për herë të parë, aty e kuptuan se shokët e tyre të burgosur po vriteshin dhe digjeshin”, thuhet në një biografi. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori