Motorola ka prezantuar tani gjeneratën e 8-të të serisë së saj, The Moto G8.

Versioni standard Moto G8 vjen me një ekran LCD IPC 6.4 inç. Kjo ka një rezolutë prej 720 x 1560 piksele dhe vjen në një format prej 19.5: 9, transmeton Telegrafi. Në cepin e sipërm të majtë ka një vrimë që fshihet kamera e përparme.

Kamera treshe

Në anën e pasme të pajisjes janë 3 lente kamerash, të cilat janë rregulluar në formë horizontale. Kamera kryesore ka një rezolutë prej 16 megapiksel, lentet me kënd të gjerë ultra 8 megapiksel dhe lentet makro për afërsi kanë një rezolutë prej 2 megapiksel.

Moto G8 menaxhon regjistrimet e videos UHD me 30 korniza për sekondë (fps).

Procesori, bateria dhe memoria

Si procesor përdoret një Snapdragon 665. Ai është e pajisur me 4 GB RAM, hapësira e brendshme e ruajtjes është 64 GB dhe mund të zgjerohet me 512 GB duke përdorur një kartë microSD.

Bateria ka një kapacitet 4000 mAh. Sensori i gjurmëve të gishtërinjve është i vendosur në pjesën e prapme të smartphone. Pajisja mbrohet nga uji dhe pluhuri sipas IP52. /Telegrafi/