LAJMI I FUNDIT:

Momenti kur sistemi i mbrojtjes ajrore i Ukrainës, një dhuratë nga Franca, bën ‘goditjen’ e parë dhe hedh në herë një raketë ruse

Momenti kur sistemi i mbrojtjes ajrore i Ukrainës, një dhuratë nga Franca, bën ‘goditjen’ e parë dhe hedh në herë një raketë ruse

Një video e shpërndarë nga ushtria ukrainase duket se tregon se sistemet e mbrojtjes ajrore Crotale-NG të dhuruara nga Franca kanë shënuar “goditjen” e tyre të parë të konfirmuar.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet, nga brenda një prej automjeteve, tregojnë goditjen, duke shkaktuar brohoritje nga ekuipazhi në automjet.

Ministri francez i mbrojtjes Sébastien Lecornu konfirmoi fillimisht transferimin e dy baterive Crotale-NG në nëntor të vitit 2022.

Crotale është një sistem i mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër i projektuar gjatë Luftës së Ftohtë për të mbrojtur një zonë lokale kundër aeroplanëve me fluturim të ulët.

Megjithëse nuk mund të arrijnë aeroplanët në lartësi të mëdha, ato mbeten të rrezikshme për helikopterët, dronët me lartësi të ulët deri në mesatare dhe aeroplanët luftarakë që fluturojnë poshtë për të përdorur me saktësi bombat ose raketat, të cilat mbeten arma kryesore e sulmit tokësor të të dyja palëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Evropa
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Balotazhi në Turqi, Erdogan apo Kiliçdaroglu? Kutitë e votimit janë mbyllur, pritet numërimi i tyre

Balotazhi në Turqi, Erdogan apo Kiliçdaroglu? Kutitë e votimit janë mbyllur, pritet numërimi i tyre

Turqia
Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Evropa
Kalo në kategori