Një video amatore e filmuar nga një kalimtar rasti shfaq momentin kur arreston njërin nga sulmuesit në dy xhamitë në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë 49 persona dhe mbi 40 tjerë u plagosën.

Shtetasi australian i identifikuar si Brend Tarrant kishte shkuar me veturë deri te xhamia, ku kishte qenë i armatosur deri në dhëmbë, dhe më pas shihet duke nxjerrë armët dhe duke qëlluar besimtarët që ishin brenda xhamisë, transmeton Telegrafi.

Sulmi në dy xhamitë në Zelandën e Re, autori i masakrës shtiu për herë të dytë me pushkë mbi viktimat Sulmi në dy xhamitë në Zelandën e Re, autori i masakrës shtiu për herë të dytë me pushkë mbi viktimat

Në video shihet se si njëri nga sulmuesit kishte tentuar të arratiset nga vendi ngjarjes, por ishte reagimi i shpejtë i policisë që bëri që ai të përfundojë në pranga, e vetura e tij të qëndrojë e varur nga përplasja me veturën e policisë.

Ai shihet i shtrirë në tokë, derisa policët e rrethojnë dhe e prangosin. E në anën tjetër kryeministrja e Zelandës së Re e ka cilësuar si “ditën më të errët për Zelandën e Re”. /Telegrafi/