LAJMI I FUNDIT:

Mjeti tre-komponentësh, nga autobus në aeroplan – lëviz me 180 km/h

Mjeti tre-komponentësh, nga autobus në aeroplan – lëviz me 180 km/h

Ëndrra për ta pasur një veturë fluturuese është më afër realitetit, pasi që administrimi i aviacionit civil në SHBA, ka aprovuar përdorimin e mjetit tokë-ajër që mund të lëvizë me shpejtësi prej 180 kilometra në orë.

Bëhet fjalë për Terrafugia që përbëhet nga tre komponentë dhe shpejt pritet të merr dritën e gjelbër edhe për prodhim serik, transmeton Telegrafi.


Fillimisht mund të shërbej si autobus, më pas si kamion transportues dhe fluturake që i dërgon në destinacionin e kërkuar pasagjerët.

Gjithçka zhvillohet brenda pak minutave – autobusi i merr në shtëpi pasagjerët i dërgon në aeroport, nga aty i merr një kamion tjetër dhe i fut në fluturake.

Në anën tjetër zyrtarë të Terrafugia shpreson që gjatë vitit të ardhshëm do të marrë edhe dritën e gjelbër të prodhimit serik, dhe të certifikojë shoferët dhe pilotët për këtë mjet trekomponentësh.

Mjeti vihet në lëvizje nga motori elektrik me 100 kuaj-fuqi Rotax 912 Sport, dhe mund të lëvizë në një rreze prej 400 milje në vetëm një mbushje. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Është gjithmonë mirë të dini: Si të llogarisni sa karburant ju ka mbetur në rezervuar?

Është gjithmonë mirë të dini: Si të llogarisni sa karburant ju ka mbetur në rezervuar?

Auto
Hulumtimi shkencor: Veturat elektrike janë më të rrezikshme për këmbësorët

Hulumtimi shkencor: Veturat elektrike janë më të rrezikshme për këmbësorët

EVs
Mosha mesatare e makinave në SHBA arrin rekord të ri

Mosha mesatare e makinave në SHBA arrin rekord të ri

Auto
Marka e njohur Alfa Romeo u detyrua të ndryshojë

Marka e njohur Alfa Romeo u detyrua të ndryshojë "një detaj të dizajnit" - duke i dhënë fund traditës 70-vjeçare

Auto
Tesla vjen me një mënyrë interesante të joshjes së klientëve kinezë nëse ata blejnë një makinë të kompanisë

Tesla vjen me një mënyrë interesante të joshjes së klientëve kinezë nëse ata blejnë një makinë të kompanisë

Auto
Qentë robotikë “patrullojnë” në fabrikat e BMW-së

Qentë robotikë “patrullojnë” në fabrikat e BMW-së

Auto
Kalo në kategori