LAJMI I FUNDIT:

Mitchell: SHBA pret zgjidhje afatgjatë të çështjes së Kosovës

Mitchell: SHBA pret zgjidhje afatgjatë të çështjes së Kosovës

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, ka shprehur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Reklama

Gjatë takimit me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiq në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Mitchell ka shprehur pritshmërinë se procesi i dialogut do të sjellë zgjidhje të shpejtë politike.

Mitchell i ka thënë kryeministres serbe se SHBA-ja së bashku me partnerët evropianë janë të hapur të shqyrtojnë propozimin e zgjidhjes në të cilën do të arrijnë Prishtina dhe Beogradi, thuhet në njoftimin e Qeverisë Serbe.

Mitchell ka takuar ditë më parë në Nju Jork edhe presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, së bashku me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacolli.

Në një komunikatë të lëshuar nga Zyra e Presidentit është thënë se “në këtë takim është biseduar për thellimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve, avancimin e agjendës euroatlantike të Kosovës, procesin e transformimit të FSK-së në ushtri të Kosovës, si dhe për fazën e fundit të dialogut për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”.

Sipas komunikatës, Mitchell, është thënë të ketë siguruar presidentin e Kosovës se “SHBA-ja do të vazhdojë mbështetjen e gjithëmbarshme për Kosovën”./Alsat M/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Lajme
Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Politikë
Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Lajme
Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Politikë
Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori