LAJMI I FUNDIT:

Mitchell-Dimitrov: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO është moment historik

Mitchell-Dimitrov: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO është moment historik

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot në Washington ka realizuar takim me zv.ndihmësin e sekretarit amerikan për Evropë, Wess Mitchell.

Reklama

Siç njoftojnë nga MPJ, Dimitrov dhe Mitchell kanë diskutuar për aktivitetet lidhur me zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, si dhe aktivitetet rreth ratifikimit të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, njofton Telegrafi Maqedoni.

“Wess Mitchell ka vlerësuar se nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës dhe hyrja e saj në fuqi, duke u pasuar me anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, janë momente historike. Ai ka thënë se këto arritje do të kenë ndikim në stabilitetin dhe prosperitetin e gjithë rajonit”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

Ata shtojnë se ministri Dimitrov ka pasur takim edhe me drejtorët në Këshillin për Siguri Kombëtare në SHBA William Barkly, Markus Tomy./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Zgjedhje të reja në katër komunat në veri? Çfarë parasheh Ligji për Vetëqeverisje Lokale

Zgjedhje të reja në katër komunat në veri? Çfarë parasheh Ligji për Vetëqeverisje Lokale

Jehona Hulaj
Skenderaj, dy vajza të mitura largohen nga shtëpia dhe përmes telefonit i shkaktojnë dhunë psikike nënës së tyre

Skenderaj, dy vajza të mitura largohen nga shtëpia dhe përmes telefonit i shkaktojnë dhunë psikike nënës së tyre

Lajme
Tri kërkesat e Escobarit dhe Lajçakut për tejkalimin e situatës në veri dhe deklaratat e Kurtit – vazhdojnë takimet

Tri kërkesat e Escobarit dhe Lajçakut për tejkalimin e situatës në veri dhe deklaratat e Kurtit – vazhdojnë takimet

Lajme
“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri”, Lajçak përmend sërish tri kërkesat për Kurtin

“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri”, Lajçak përmend sërish tri kërkesat për Kurtin

Lajme
​Qindra protestues edhe sot para objekteve komunale në veri

​Qindra protestues edhe sot para objekteve komunale në veri

Lajme
Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Lajme
Kalo në kategori