LAJMI I FUNDIT:

Mishev: Maqedonia edhe pse ka ndaluar mediat ruse, dezinformatat vijnë nga mediat serbe

Mishev: Maqedonia edhe pse ka ndaluar mediat ruse, dezinformatat vijnë nga mediat serbe

Maqedonia si pjesë e aleancës perëndimore ka ndaluar RT, Sputnik dhe rrjete të ngjashme ruse në Maqedoni, por efekti është zero, sepse mediat në Maqedoni me shumë komoditet përcjellin mediat ruse. Direkt jo, informacionet vijnë përmes mediave maqedonase të cilët përcjellin lajme nga Tass, jo kritike, ashtu siç është dërguar”, tha redaktori i “Media Civil”, Dragan Mishev.

Ai shtoi se lajmi nuk vjen as direkt nga Tass, por nga një përkthim serb, i cili ndoshta është më i lehtë për t’u përkthyer për mediat maqedonase.

“Problemi është se interneti dhe zona e zezë nuk kontrollohen siç duhet, nuk është e rregulluar. Kjo dhe shfrytëzohet” tha Mishev për “Sloboden Peçat”.


Ai shtoi se është e lehtë të kontrollosh lajmet në motorët e kërkimit në internet, të shohësh se kush dhe si e ka transmetuar informacionin dhe nëse janë të vërteta apo dezinformata./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
​Qeveria e gatshme për hartimin e një drafti për Asociacionin, opozita dhe njohësit e konsiderojnë të vonshme

​Qeveria e gatshme për hartimin e një drafti për Asociacionin, opozita dhe njohësit e konsiderojnë të vonshme

Lajme
Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Lajme
Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Lajme
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Lajme
​Kosova me pak turistë e me zero promovim

​Kosova me pak turistë e me zero promovim

Lajme
Kalo në kategori