LAJMI I FUNDIT:

Miratohet pilula e parë e abortit në Japoni, përfundojnë provat klinike

Miratohet pilula e parë e abortit në Japoni, përfundojnë provat klinike

Japonia ka miratuar pilulën e parë të abortit, pasi bordi farmaceutik dhe komisioni i ministrisë së Shëndetësisë ranë dakord për këtë çështje.

Reklama

Është dhënë miratimi për tabletën MeFeego Pack të prodhuar nga kompania farmaceutike britanike Linepharma, e Ministria i Shëndetësisë ende nuk e ka dhënë miratimin përfundimtar, transmeton Telegrafi.

Ilaçi përbëhet nga dy lloje tabletash dhe mund të përdoret brenda nëntë javëve të shtatzënisë, sipas televizionit publik japonez HNK.

Në një provë klinike në Japoni, 93 për qind e pjesëmarrësve kishin një abort të plotë brenda 24 orëve, raporton NHK.

Ilaçi kombinon mifepristone dhe misoprostol, të cilat Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka përfshirë në listën e barnave esenciale, të përshkruara si të sigurta dhe efektive për gratë shtatzëna.

Deri më sot, vetëm aborti kirurgjik ishte i disponueshëm në Japoni. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka përshkruar metodën si “të vjetërsuar”, më pak të sigurt dhe më të dhimbshëm, dhe ka kërkuar që ai të zëvendësohet me një metodë tjetër ose me ilaçe të tilla si pilula e abortit.

Kjo lëvizje vjen gjithashtu pasi aborti dhe të drejtat riprodhuese kanë rifituar vëmendjen globale sepse Gjykata e Lartë e SHBA përmbysi Roe kundër Wade vitin e kaluar, duke vendosur se nuk ka më një të drejtë kushtetuese federale për abortin.

Që atëherë, një numër shtetesh kanë kufizuar qasjen në aborte, ndërsa të tjerët kanë vendosur të vënë në dispozicion qasjen ndaj abortit.

Aktivistët japonezë kanë bërë presion për miratimin e pilulës prej vitesh, dhe ilaçe të ngjashme ishin në dispozicion dekada më parë në vende të tjera.

Mihyon Song, një obstetër dhe gjinekolog i shquar japonez, vuri në dukje ligjet e diskutueshme të Japonisë për abortin, të cilat kërkojnë pëlqimin e bashkëshortit që aktivistët kanë argumentuar prej kohësh se u mohon grave të drejtën për të marrë vendime për trupin e tyre.

Sipas ligjit ekzistues japonez, gratë mund të abortojnë vetëm nëse shtatzënia mund të dëmtojë ndjeshëm shëndetin fizik të personit ose nëse shtatzënia është rezultat i përdhunimit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori