LAJMI I FUNDIT:

Ministrja spanjolle thotë se lufta në Gazë është “gjenocid i vërtetë”

Ministrja spanjolle thotë se lufta në Gazë është “gjenocid i vërtetë”

Ministrja spanjolle e Mbrojtjes, Margarita Robles, tha se konflikti në Gazë është një “gjenocid i vërtetë”, pasi marrëdhëniet midis Izraelit dhe Spanjës janë përkeqësuar pas vendimit të Madridit për të njohur Shtetin Palestinez.

Por, akuzat për gjenocid janë hedhur poshtë nga Izraeli në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), duke thënë se po bën luftë kundër grupit militant Hamas që e sulmoi më 7 tetor.


Bëhet e ditur se komenti i Robles i bëri jehonë një tjetër komenti të zëvendëskryeministres spanjolle, Yolanda Diaz, e cila gjithashtu e përshkroi konfliktin në Gazë si gjenocid, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

“Ne nuk mund ta injorojmë atë që po ndodh në Gazë, e që është një gjenocid i vërtetë”, tha Robles.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Izraelin të ndalojë sulmin në Rafah të Gazës
Lexo po ashtu Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Izraelin të ndalojë sulmin në Rafah të Gazës

Gjithashtu ajo tha se njohja e Palestinës nga Madridi nuk ishte lëvizje kundër Izraelit.

“Kjo nuk është kundër askujt, nuk është kundër shtetit izraelit, nuk është kundër izraelitëve, të cilët ne i respektojmë”, tha ministrja.

Ndryshe, Spanja së bashku bashku me Irlandën dhe Norvegjinë kanë njoftuar se më 28 maj do ta njohin Shtetin Palestinez, gjë që shkaktoi përgjigje të zemëruar nga Izraeli i cili menjëherë tërhoqi ambasadorët e tij nga tre kryeqytetet.

Siç raportohet, ICJ e ka urdhëruar Izraelin të ndalojë menjëherë sulmin ushtarak në Rafah të Gazës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Azia
Kalo në kategori