LAJMI I FUNDIT:

Ministria e Kulturës shpalli konkursin për Qytetin e Kulturës për vitin 2024

Ministria e Kulturës shpalli konkursin për Qytetin e Kulturës për vitin 2024

Ministria e Kulturës ka shpallur Konkursin për financimin e një projekti me interes kombëtar, eventin “Qyteti i Kulturës në 2024”.

Në konkurs mund të marrin pjesë komunat në Republikën e Maqedonisë së Veriut, me përjashtim të Qytetit të Shkupit dhe komunat e qytetit të Shkupit, qëllimi i të cilit është krijimi i kushteve për zhvillim të barabartë kulturor, disponueshmëria e vlerave kulturore për qytetarët, si dhe ringjalljen e kulturës në nivel lokal.

Regjistrimi bëhet me aplikim elektronik në Portalin Kombëtar për shërbime elektronike: https://uslugi.gov.mk , duke filluar nga 29.11.2023. në orën 8:00 të mëngjesit, më 29 dhjetor 2023. në orën 11:55. Përdoruesit do të mund t’i gjejnë udhëzimet teknike dhe mbështetjen gjatë regjistrimit dhe procesit të aplikimit në faqen e internetit https://uslugi.gov.mk/frequently-asked-questions.nspx ) , si dhe përmes qendrës së kontaktit të Portalit Kombëtar. për shërbimet elektronike.

Një nga prioritetet e Ministrisë së Kulturës është promovimi dhe disponueshmëria e kulturës maqedonase, ndërsa me projektin “Qyteti i Kulturës” forcohet zhvillimi kulturor dhe zhvillimi i turizmit në nivel lokal, si dhe bashkëpunimi me vetën lokale. -Qeveria kontribuon në nxitjen ekonomike dhe turistike të bashkive në të gjithë vendin.

“Qyteti i Kulturës” në vitin 2023 ishte Krusheva, programi kompleks dhe gjithëpërfshirës i së cilës u zhvillua nën moton “Krusheva – monument i gjallë i kulturës”. Komuna e Krushevës, në vitin kur u shënua 120 vjetori i Kryengritjes së Ilindenit, pulsoi në ritmin e kulturës maqedonase dhe promovoi identitetin dhe veçantinë maqedonase.


Në trend Lajme

Më shumë
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, PRAK: Neglizhencë dhe sistem shëndetësor i brishtë, rasti të hetohet

Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, PRAK: Neglizhencë dhe sistem shëndetësor i brishtë, rasti të hetohet

Lajme
Hyrje në sistemet kompjuterike e shpëlarje parash – ndalohen shtatë persona dhe sekuestrohen mjete të konsiderueshme materiale

Hyrje në sistemet kompjuterike e shpëlarje parash – ndalohen shtatë persona dhe sekuestrohen mjete të konsiderueshme materiale

Kronika e Zezë
Pranohen si prova materiale disa faqe të librit të dëshmitarit Kurtaj në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Pranohen si prova materiale disa faqe të librit të dëshmitarit Kurtaj në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Drejtësi
Kalo në kategori