LAJMI I FUNDIT:

Miliarderi i Oracle Larry Ellison ka shpenzuar gjysmë miliardë dollarë për ta zhvilluar një ishull, ja se si e bleu 98% të tij

Miliarderi i Oracle Larry Ellison ka shpenzuar gjysmë miliardë dollarë për ta zhvilluar një ishull, ja se si e bleu 98% të tij

Miliarderi i Oracle Larry Ellison bleu 98% të Lanai në vitin 2012 për rreth 300 milionë dollarë.

Reklama

Miliarderi Oracle Larry Ellison po e bën ishullin e Pineapple shtëpinë e tij me kohë të plotë.

Ellison zbuloi vitin e kaluar se ai është zhvendosur në Lanai, Hawaii, midis pandemisë së coronavirusit. Ai planifikon të përdorë “fuqinë e Zoom për të punuar” nga ishulli, shkroi ai në një email për punonjësit e Oracle, të cilët kishin pyetur për planet e Ellison pas Oracle duke zhvendosur selinë e saj në Austin, Texas, transmeton Telegrafi.

Ellison zotëron pothuajse tërë ishullin Lanai. Ai bleu gati 98% të ishullit në vitin 2012 për një shumë rreth 300 milionë – blerja e tij përfshinte 87,000 të 90,000 hektarë tokë të ishullit.

Lanai, i cili është shtëpia e rreth 3200 banorëve, është ishulli më i vogël i banuar në Hawaii dhe është shtëpia e plazheve të qeta, terrenit të thyer, vendpushimeve të nivelit të lartë dhe ambicjeve të qëndrueshmërisë së Ellison, të cilat ai po ekzekuton përmes një kompanie zhvillimi të quajtur Pulama Lanai.

Ja se si Lanai u pronësua nga Ellison dhe çfarë po planifikon për ishullin.

Në qershor 2012, Ellison bleu Lanai për rreth 300 milionë dollarë. Para blerjes së Ellison, ishulli ishte në pronësi të kryetarit të miliarderit Dole David Murdock, i cili thuhet se kishte kërkuar 1 miliard dollarë për ishullin.

Murdock u bë pronar i Lanai në 1985 pasi mori kompaninë mëmë të Dole, Castle & Cooke.

Para pronësisë së Murdock, ishulli kontrollohej nga “Mbreti i Ananasit” James Dole.

Ishulli 141 milje katrorë, i cili është tetë milje larg bregut të Maui, ka zero semaforë dhe pak rrugë të asfaltuara, sipas Forbes.

Krahasuar me ishujt e tjerë Havai, Lanai është i izoluar – por Ellison ka plane për ta ndryshuar atë: Ai dëshiron ta kthejë Lanai në një destinacion turistik.

Lanai tashmë mburret me dy hotele të drejtuara nga katër sezone.

Suita me apartament nën çati në Four Seasons Hotel Lanai kushton 21,000 dollarë për natë, duke e bërë atë apartamentin më të shtrenjtë në Hawaii.

Ishulli ishte gjithashtu shtëpia e dy fushave të golfit kur Ellison e bleu atë, duke përfshirë Manele Golf Course.

Në vitin 1994, para pronësisë së Ellisonit në ishull, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates u martua.

Kur pandemia e coronavirusit goditi Lanai vitin e kaluar, Ellison uli ose eliminoi fare qiranë për bizneset në ishull dhe pagoi pagat dhe përfitimet e plota për punonjësit që punonin për të.

Të gjitha u thanë, pra pavarësisht se Ellison ka shpenzuar afërsisht gjysmë miliard dollarë në ishull, përtej blerjes së tij fillestare (në 2014, ai shpenzoi 41 milionë dollarë vetëm për pronë),  pasuria e Ellison ka vazhduar të rritet vetëm gjatë pandemisë: Këto ditë, ai ka vlerë rreth 81,6 miliardë dollarë. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Babai dhe fëmija po shijonin argëtimin mes veti – por, shikoni reagimin e vogëlushit kur u shfaq nëna

Babai dhe fëmija po shijonin argëtimin mes veti – por, shikoni reagimin e vogëlushit kur u shfaq nëna

Fun
Në stacionin e vjetër të zjarrfikësve të Ohio-s gjendet ‘kapsula kohore’ nga viti 1905

Në stacionin e vjetër të zjarrfikësve të Ohio-s gjendet ‘kapsula kohore’ nga viti 1905

Interesante
'A është normale kjo?': Nëna e re amerikane mbetet e shtangur kur vajza e saj ngre kokën, ‘bën zhurmë’ dhe fillon të zvarritet

'A është normale kjo?': Nëna e re amerikane mbetet e shtangur kur vajza e saj ngre kokën, ‘bën zhurmë’ dhe fillon të zvarritet

Interesante
Disa pamje që janë bërë virale tregojnë praninë e mbeturinave të shpërndara në malin Everest

Disa pamje që janë bërë virale tregojnë praninë e mbeturinave të shpërndara në malin Everest

Virale
Gruaja në lot pasi momenti i zbulimit të gjinisë së foshnjës shkoi keq – por reagimi i burrit është i mahnitshëm

Gruaja në lot pasi momenti i zbulimit të gjinisë së foshnjës shkoi keq – por reagimi i burrit është i mahnitshëm

Fun
Gruaja nga Karolina e Veriut fiton xhekpotin e dytë të lotarisë me gjashtë shifra

Gruaja nga Karolina e Veriut fiton xhekpotin e dytë të lotarisë me gjashtë shifra

Interesante
Kalo në kategori