LAJMI I FUNDIT:

Mijëra punonjës të termocentralit bërthamor të Zaporizhias refuzojnë të bashkëpunojnë me Rusinë

Mijëra punonjës të termocentralit bërthamor të Zaporizhias refuzojnë të bashkëpunojnë me Rusinë

Termocentrali bërthamor Zaporizhia në Ukrainën jugore ka qenë nën kontrollin rus që nga fillimi i luftës, por ukrainasit vazhdojnë ta kenë personelin e tij.

Tani, operatori shtetëror bërthamor i Ukrainës thotë se rreth 6,700 punonjës të uzinës kanë refuzuar të bashkëpunojnë me Rusinë, transmeton Telegrafi.


Vetëm rreth 100 kanë nënshkruar kontrata me Moskën.

Më herët, Kremlini pretendoi se 1,000 punonjës të termocentralit bërthamor Zaporizhia kishin rënë dakord të punonin me kompaninë shtetërore bërthamore ruse Rostom.

Energoatom thotë se kjo nuk është e vërtetë.

Kievi dhe Moska kanë hedhur faje te njëra-tjetra për sulmet në termocentral, që rritën frikën e katastrofës bërthamore në qendrën më të madhe bërthamore të Evropës.

Zaporizhia është një nga katër rajonet që Rusia pretendon se ka aneksuar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli dhe SHBA diskutojnë për kalimin në “fazën C” të luftës në Gaza – ja çfarë parashihet aty

Izraeli dhe SHBA diskutojnë për kalimin në “fazën C” të luftës në Gaza – ja çfarë parashihet aty

Botë
Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Botë
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Evropa
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Botë
Kalo në kategori