LAJMI I FUNDIT:

Mickoski i përgjigjet Mitchellit: Marrëveshja me Greqinë e dëmton vendin tim

Mickoski i përgjigjet Mitchellit: Marrëveshja me Greqinë e dëmton vendin tim

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, i është përgjigjur ndihmës-sekretarit shtetëror të SHBA-ve Wess Mitchell, i cili gjatë ditës së djeshme përmes një letre tha se SHBA-të janë të shqetësuara nga sjelljet e partisë opozitare maqedonase.

Reklama

Mickoski thotë se procesi i negociatave me Greqinë ka qenë i fshehur dhe me lajme manipuluese, duke shtuar se përfaqësuesit e qeverisë bisedimet i kanë udhëhequr pa konsensus me opozitën, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Gjithë ky proces ka qenë me vlerësime të gabuara, shpresa të rrejshme dhe pritje të gabuara që fatkeqësisht kanë qenë prodhim i qeverisë, e cila ka mashtruar gjithë bashkësinë ndërkombëtare se do të përcjell diçka që nuk është e mundur të përcillet”, shkruan Mickoski.

Mitchell deri tek Mickoski: Jemi të zhgënjyer nga anëtarët e OBRM-PDUKM-së
Lexo po ashtu Mitchell deri tek Mickoski: Jemi të zhgënjyer nga anëtarët e OBRM-PDUKM-së

Ai sekretarit amerikan më tej i thotë se marrëveshja me Greqinë është në dëm të interesave të kombit maqedonas dhe si e tillë është e papranueshme për OBRM-PDUKM-në.

“Vazhdojë dhe vërtetë nuk mund të besoj se si do të kontribuojë për stabilitet, paqe dhe siguri marrëveshja e cila: shumica e qytetarëve e refuzuan në referendum, me të cilën ndryshohet Kushtetuta dhe emri i shtetit, me të cilën anulohen të drejtat e Maqedonisë, e cila parasheh formim të Komisioneve mes dy shteteve për rishikim të historisë, arkeologjisë dhe arsimit, që në mënyrë sekrete dëmton vendin tim, me të cilën vendi tërhiqet nga pakicat maqedonase në vendet tjera dhe në të njëjtën kohë edhe nga diaspora maqedonase”, thotë Mickoski./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

“The Guardian”: Britanikët të shqetësuar për ndëshkimet e SHBA-së dhe BE-së ndaj Kosovës

Lajme
U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

U bë thirrje për protestë në Mitrovicën jugore, policia apelon: Mos bini pre e profileve të dyshimta

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Komandanti i KFOR-it: Në Zveçan kishte njerëz profesionist të cilët me qëllim e kanë nxitur turmën e banorëve serbë

Lajme
Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Vazhdojnë protestat në veri - serbët kërkojnë largimin e policisë dhe kryetarëve të rinj

Lajme
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

Lajme
Kalo në kategori