Pacientët kronikë mund të përjetojnë dhimbje dhe lodhje të nyjave, dhe të gjithë meteoropatët e tjerë mund të përjetojnë pagjumësi, nervozizëm dhe dobësi

Është e rëndësishme të rritni konsumimin e agrumeve, ujit dhe çajit dhe të dilni në shëtitje.

Edhe pse në mot me diell dhe të pastër një person ndihet më mirë sesa kur qielli është i mbuluar me re, ngrohja e papritur ka një efekt negativ te meteoropatët, njerëz veçanërisht të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit, transmeton Telegrafi.

Edhe lëkundjet e vogla, pra ndryshimet në temperaturën e ajrit me 3-7 gradë, lagështia e ajrit me 10-15 për qind dhe presioni atmosferik me 5-10 milimetra, ndikojnë drejtpërdrejt në gjendjen shëndetësore.

Ndaj ndryshimeve të tilla kryesisht reagojnë pacientët me zemër sëmurë, të moshuarit, ata që vuajnë nga sëmundje kronike, fëmijët dhe të gjithë ata që u ka rënë imuniteti.

Nëse, gjatë kësaj periudhe, keni vërejtur se jeni më të irrituar, të lodhur, apatik ose të ndjeshëm ose nëse jeni duke përjetuar lloje të tjera të simptomave fizike si shtim në peshë, si dhe humbje të interesit për hobi të ndryshme ose dhimbje koke, atëherë mund të vuani nga meteoropatia.

E gjithë kjo sjell më pas paraqitje të problemeve neuropsikike, të cilat mund të zgjasin disa ditë. Ato mund të shfaqin: ankth, shqetësim, lodhje të tepruar, stres, nervozizëm, pagjumësi, tensioni, agjitacion, apati, depresion, luhatje të humorit etj.

Sigurisht, qielli i errët dhe temperaturat më të ftohta shoqërohen me një rënie të humorit, për të mos përmendur faktin që në dimër marrim më pak vitaminë D, e cila është e përfshirë në përmirësimin e gjendjes shpirtërore.

Thuhet, në fakt, se vitamina D rregullon nivelet tona të serotoninës ose hormonit që ruan ndjenjën e qetësisë dhe ekuilibrit.

Për më tepër, pasi orët e errësirës janë më të mëdha, trupi gjithashtu tenton të prodhojë më shumë melatonin, një ndihmë themelore për gjumin, por që mund të bëjë që të ndjeheni të lodhur më shpesh sesa në verë.

Përse jemi meteoropatë?

Një nga sqarimet për shpeshtësinë e rritur të meteoropatisë sot është mënyra bashkohore e jetesës me të cilin vazhdimisht e më shumë largohemi ose distancohemi nga natyra.

Organizmi i njeriut sot është mësuar me hapësirat e mbyllura, të cilat dimrit janë shumë të nxehta, kurse verës shumë të ftohta, ku mekanizmat e vetërregullimit te njeriu nuk kanë aftësi që në mënyrë optimale të reagojnë ndaj ndryshimeve klimaterike.

Si ta përballoni?

Në vend se të „fshiheni“ në hapësirë të mbyllur, mësohuni që të kënaqeni në shi, erë dhe borë, sepse ka njerëz që pavarësisht moshës së tyre, sëmundjeve dhe problemeve, motin e keq e presin me buzëqeshje në fytyrë.

Tentoni që edhe ju të jeni mes tyre sepse kjo është preventiva më e mirë, jo vetëm për humorin tuaj, por edhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Edhe gjumi i rregullt mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë. Për të pushuar mirë, mos u konsultoni më me programet e telefonave para se të flini ose të punoni në kompjuter dhe shmangni ngrënien e shumë proteinave dhe vakteve dhe pirjen e kafeinës në mbrëmje.

Për më tepër, shoqërizimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm kundër efekteve të depresionit sezonal. /Telegrafi/