Ndërsa Kina u përball me protestat e saj më të mëdha në një brez muajin e kaluar, një llogari në Twitter luajti një rol të jashtëzakonshëm në përcjelljen e mesazhit të protestuesve në botën e jashtme.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, “Mësuesi Li nuk është mësuesi yt”, një përdorues me pseudonim kinez i Twitter me bazë jashtë shtetit, ndau imazhe të panumërta ndërsa protestat shpërthyen në të gjithë vendin në kundërshtim me kufizimet e ashpra “zero-COVID” të Pekinit.

Llogaria, e cila poston në Twitter nën “@whyyoutouzhele”, ka grumbulluar më shumë se 800,000 ndjekës, shumica e tyre në dy javët e fundit, ndërsa gazetarët, aktivistët, diaspora dhe vëzhguesit kanë kërkuar të kuptojnë situatën në terren.

Reklama

Roli i tij, përkatësisht llogarisë së tij gjithashtu ka rikthyer vëmendjen në funksionin e Twitter-it si një platformë për zërat disidentë dhe çfarë të ardhme mund të ketë platforma nën Elon Musk, i cili pushoi shumë nga fuqia punëtore e gjigantit të mediave sociale – të ngarkuar me luftimin e dezinformatave dhe ngacmimeve nga qeveritë autoritare.

Reklama

“Mësuesi Li”, siç e quan ai veten, tha në një intervistë se e konsideron ngritjen e tij të papritur “një aksident” – nga dëshira për të ndarë realitetin e jetës në Kinë.

Ai përfundoi shkollën në fillim të këtij viti dhe tha se ai filloi me llogarinë e tij në Twitter si një “burim personal”, i fokusuar në mendimet e përditshme përpara se të kalonte në postimin e lajmeve në Kinë.

Reklama

Dhe para protestave të fundit kundër “zero COVID”, ai kishte tërhequr më shumë se 140,000 ndjekës me njohuritë e tij mbi funksionimin e Kinës moderne.

Por pika e kthesës për “Mësuesin Li” erdhi më 23 nëntor kur ai filloi të postonte në Twitter pamjet e përleshjeve të dhunshme midis policisë dhe punëtorëve në një fabrikë të iPhone të operuar nga furnizuesi i Apple, Foxconn, në qytetin qendror kinez të Zhengzhou.

Reklama

Duke u ndjerë i detyruar të ndajë sa më shumë postime në mediat sociale kineze në lidhje me protestat me botën e jashtme, mësuesi Li tha se ai flinte vetëm disa orë atë ditë.

Reklama

Pas protestave të Zhengzhou, një zjarr vdekjeprurës në një bllok apartamentesh në Urumqi, kryeqyteti i rajonit të largët perëndimor Xinjiang, më 24 nëntor shkaktoi protesta në të gjithë vendin pasi bllokimet – ende në fuqi pavarësisht synimit të deklaruar të qeverisë qendrore për të zvogëluar kufizimet – u fajësuan se penguan autoritetet që të përgjigjen në mënyrë efektive në vendin e ngjarjes.

“Për shkak të lajmeve që vinin pa ndërprerje dhe informacioneve të reja, u bëra një ndjekës dhe gradualisht fillova të regjistroja gjërat nga perspektiva e raportimit të lajmeve, por nuk e kuptova se [protestat] nuk do të përfundonin, nga Foxconn në Urumqi dhe më pas të gjitha qytetet e mëdha anembanë vendit”, ka thënë “Mësuesi Li” për Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Reklama
Reklama

Al Jazeera nuk ka zbuluar emrin e vërtetë të tij ose detaje të tjera identifikuese si vendndodhja e tij për shkak të shqetësimeve që ai shprehu për sigurinë e tij.

Ndërkohë, me kalimin e kohës, “Mësuesi Li” ka përmirësuar qasjen e tij për të përdorur Twitter.

Postimet më të fundit paraqesin më pak mendime ose vëzhgime personale në favor të titrave të bazuara në fakte që përfshijnë datën, vendndodhjen dhe përmbledhjen e shkurtër të ngjarjeve në foto ose video.

“Kur raportoni, ju duhet të hiqni ndjenjat tuaja personale për situatën dhe nuk mund të përzieni me mendimet tuaja personale gjatë këtij procesi – sepse ka shumë gjëra që vazhdojnë të ndodhin njëra pas tjetrës”, tha ai.

Reklama

“Mësuesi Li” tha se ishte i befasuar nga spontaniteti i protestave, të cilat që atëherë janë qetësuar mes një shfaqjeje force nga autoritetet, pavarësisht pretendimeve të qeverisë kineze se ato ishin veprim i koordinuar i “forcave të huaja”.

Reklama

“Më bën përshtypje ndryshimi i qëndrimit që të gjithë kanë ndaj popullit kinez. Në të kaluarën, brenda komunitetit kinez në Twitter, të gjithë ishin përgjithësisht pesimistë ose negativë. Të gjithë menduan se ndoshta diçka si 89-6-4 [si Sheshi Tiananmen] mund të mos ndodhë më sepse kinezët përballen me nivele kaq të larta [kontrolli social]”.

“Por këtë herë, është përtej imagjinatës së shumë njerëzve të shohin kaq shumë njerëz duke dalë në rrugë… kjo është gjëja që më befasoi më shumë. Nuk prisja të shihja kaq shumë njerëz të ngriheshin dhe të brohorisnin me guxim slogane dhe të luftonin për të drejtat e tyre”.

Reklama

Ndryshe, përveçse janë jashtëzakonisht të mëdha në masë, protestat kanë tërhequr interes të madh pasi ato bashkuan njerëzit në të gjithë vendin në një kauzë të përbashkët kundër Pekinit.

Reklama

Nga Pekini në Shangai dhe Chengdu, protestuesit mijëra kilometra larg njëri-tjetrit përdorën slogane identike dhe mbanin “fletë të bardha” si një simbol të mospajtimit.

Në një numër rastesh, disa protestues jo vetëm që kërkuan lehtësimin e kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, por edhe liri më të mëdha politike ose dorëheqjen e presidentit kinez Xi Jinping.

“Mësuesi Li” tha se ka marrë mesazhe kërcënuese në Twitter dhe është lajmëruar për tentativa hakerimi në llogarinë e tij Alipay dhe aplikacione të tjera kineze. /Telegrafi/