LAJMI I FUNDIT:

Mercenarët e Wagner nuk do të luftojnë më në Ukrainë pasi Prigozhin ka refuzuar të nënshkruajë ndonjë kontratë me Kremlinin

Mercenarët e Wagner nuk do të luftojnë më në Ukrainë pasi Prigozhin ka refuzuar të nënshkruajë ndonjë kontratë me Kremlinin

Udhëheqësi i Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka refuzuar të nënshkruajë ndonjë kontratë me Kremlinin, sipas kreut të komitetit të mbrojtjes të Dumës së Shtetit, i cili u citua në mediat shtetërore ruse.

Agjencia e lajmeve TASS citon Andrey Kartapolov duke thënë se, si rezultat i këtij refuzimi, Prigozhinit iu tha se luftëtarët e tij nuk do të kishin më asnjë pjesë në luftën e Ukrainës, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.


RIA gjithashtu raporton se “edhe para ngjarjeve të 24 qershorit, ai [Prigozhin] ishte informuar se Wagner nuk do të merrte pjesë në operacionin special”.

Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse
Lexo po ashtu Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse

Kartapolov citohet duke treguar se rebelimi u shkaktua nga mosmarrëveshja për kontratat.

“Disa ditë përpara tentativës për kryengritje, ministria e mbrojtjes tha se të gjitha formacionet që kryejnë detyra luftarake duhet të nënshkruajnë kontrata me ministrinë e mbrojtjes”, tha ai.

“Të gjithë filluan ta zbatojnë këtë vendim… të gjithë përveç zotit Prigozhin”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Serbia
Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Azia
Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Azia
Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Azia
Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Botë
Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Azia
Kalo në kategori