LAJMI I FUNDIT:

Mercenarët e Wagner iu afruan bazës bërthamore ruse gjatë rebelimit – thotë kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës

Mercenarët e Wagner iu afruan bazës bërthamore ruse gjatë rebelimit – thotë kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës
Reklama

Ndërsa forcat rebele Wagner lëviznin në veri drejt Moskës më 24 qershor, një kontigjent automjetesh ushtarake u devijuan drejt lindjes në një autostradë në drejtim të një baze të fortifikuar të ushtrisë ruse që mban armë bërthamore.

Reuters thotë se nuk mund të konfirmonte se çfarë ndodhi më pas, dhe zyrtarët perëndimorë kanë thënë vazhdimisht se rezervat bërthamore të Rusisë nuk ishin kurrë në rrezik gjatë kryengritjes, e cila përfundoi shpejt dhe në mënyrë misterioze më vonë atë ditë.


Por në një intervistë ekskluzive, kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, Kyrylo Budanov, tha se mercenarët e Wagner shkuan shumë më tej, shkruan ky medium, përcjell Telegrafi.

Skenarët e mundshëm - ja çfarë mund të ndodhë me Grupin Wagner pas dështimit të rebelimit të armatosur në Rusi
Lexo po ashtu Skenarët e mundshëm - ja çfarë mund të ndodhë me Grupin Wagner pas dështimit të rebelimit të armatosur në Rusi

Ai tha se ata arritën në bazën bërthamore dhe se qëllimi i tyre ishte të merrnin pajisje të vogla bërthamore të epokës sovjetike në mënyrë që të “rrisin rëndësinë e tyre” në kryengritjen e tyre.

“Sepse nëse jeni të përgatitur të luftoni deri në njeriun e fundit, kjo është një nga objektet që rrit ndjeshëm ‘rëndësinë’”, citohet të ketë thënë Budanov.

Dhe siç supozohet më tej, e vetmja pengesë midis luftëtarëve Wagner dhe armëve bërthamore, tha Budanov, ishin dyert e objektit të magazinimit bërthamor.

Megjithatë, Reuters thotë se nuk ishte në gjendje të përcaktonte në mënyrë të pavarur nëse luftëtarët Wagner arritën në Voronezh-45.

Kryengritja e Wagner: Sa aeroplanë, helikopterë dhe sa njerëz humbi Rusia?
Lexo po ashtu Kryengritja e Wagner: Sa aeroplanë, helikopterë dhe sa njerëz humbi Rusia?

Veç kësaj, Budanov nuk dha prova për pohimin e tij dhe ai nuk pranoi të thoshte se çfarë diskutimesh, nëse ka pasur, kishte pasur me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë rreth incidentit.

Ai gjithashtu nuk tha pse luftëtarët u tërhoqën më pas.

Pavarësisht kësaj, vë në pah Reuters, një burim i afërt me Kremlinin me lidhje ushtarake vërtetoi pjesë të rrëfimit të Budanov.

Një kontingjent Wagner “arriti të futej në një zonë me interes të veçantë, si rezultat i së cilës amerikanët u shqetësuan sepse aty ruhen municione bërthamore”, tha ky person, pa dhënë më shumë detaje.

"Do të shtypesh si një insekt": Lukashenko tregon detaje të telefonatave me Prigozhin, gjatë kryengritjes së mercenarëve Wagner në Rusi
Lexo po ashtu "Do të shtypesh si një insekt": Lukashenko tregon detaje të telefonatave me Prigozhin, gjatë kryengritjes së mercenarëve Wagner në Rusi

Ndërsa një burim në Ukrainën lindore të pushtuar nga Rusia, me njohuri për këtë çështje, tha se kjo shkaktoi shqetësim në Kremlin dhe dha shtysë për një fund të negociuar me nxitim të rebelimit në mbrëmjen e 24 qershorit, i ndërmjetësuar nga presidenti bjellorus Alexander Lukashenko.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë kanë shprehur dyshime për këtë pretendim.

Në përgjigje të një pyetjeje nëse forcat Wagner arritën në bazë dhe kërkuan të blinin armë bërthamore, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Adam Hodge tha: “Ne nuk jemi në gjendje ta vërtetojmë këtë raport. Ne nuk kishim asnjë tregues në asnjë moment që armët bërthamore ose materialet ishin në rrezik”.

Putin ua ofron tri opsione mercenarëve të Wagner që morën pjesë në "kryengritjen" në Rusi
Lexo po ashtu Putin ua ofron tri opsione mercenarëve të Wagner që morën pjesë në "kryengritjen" në Rusi

Budanov është zyrtari i parë që sugjeron se luftëtarët e Wagner ishin afër blerjes së armëve bërthamore dhe përshkallëzimit të mëtejshëm të një rebelimi të armatosur që është interpretuar gjerësisht si sfida më e madhe për pushtetin e presidentit rus Vladimir Putin.

Zyrtarët amerikanë kanë frikë prej kohësh nga mundësia e tmerrshme që mosmarrëveshjet në Rusi mund të çojnë në rënien e pajisjeve bërthamore në duar të “keqpërdoruesve”. /Telegrafi/