LAJMI I FUNDIT:

Mbyllet protesta e artistëve në Shqipëri, nesër nuk protestohet në respekt të myslimanëve

Mbyllet protesta e artistëve në Shqipëri, nesër nuk protestohet në respekt të myslimanëve

Pas dy orë e gjysmë në sheshin përballë pedonales, është mbyllur protesta e artistëve për kauzën e Teatrit, godina e të cilit u shemb dy ditë më parë.

Reklama

Fjalimin përmbyllës të protestës së ka mbajtur regjisori Robert Budina i cili njoftoi protestën e radhës, të mërkurën në orën 17:30.

Ai tha se dita e nesërme do të jetë pushim për shkak se komuniteti mysliman feston Natën e Kadrit.

“Protestat do të vazhdojnë. Meqë nesër është një natë e madhe për myslimanët shihemi të mërkurën në orën 17:30”, tha Budina.

Gjatë protestës u shkaktuan dy momente tensioni ku disa persona hodhën kapsollë, duke dëmtuar edhe dy gra të pranishme në protestë. Ata më pas u larguan nga turma për t’i lënë vend fjalimeve të artistëve dhe aktivistëve që kanë mbështetur prej tre vitesh këtë kauzë.

Nuk pati fjalime politikanësh. Opozita jashtëparlamentare, mes tyre kryedemokrati Lulzim Basha, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi, ish-kryeministri Sali Berisha, por edhe figura të tjera të partive të tyre, ndoqën fjalën e artistëve nga sheshi.

Vëllezërit Budina hodhën akuza të forta në drejtim të qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, duke i kërkuar SPAK të hetojë mbi procedurat që u ndoqën për të vendosur shembjen e Teatrit./abcnews.al

Në trend Lajme

Më shumë
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Qeveria e Kosovës: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Qeveria e Kosovës: Serbia ka vendosur afër kufirit edhe artilerinë e rëndë

Lajme
Policia gjen sërish armë të rënda dhe municion në veri

Policia gjen sërish armë të rënda dhe municion në veri

Lajme
Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Kështu kishte folur Oliver Ivanoviq për Milan Radoiçiqin - disa muaj para se të vritej

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Grumbullimi i forcave serbe në kufi me Kosovën dhe kërkesa e SHBA-së për largimin e tyre – lajm në mediat ndërkombëtare

Lajme
Kalo në kategori