LAJMI I FUNDIT:

12 prej të helmuarve në Malishevë po marrin trajtim në QKUK, mosha e pacientëve nga 8 deri në 43 vjeç

12 prej të helmuarve në Malishevë po marrin trajtim në QKUK, mosha e pacientëve nga 8 deri në 43 vjeç

Në Klinikën Infektive janë duke u trajtuar 12 qytetarë që po dyshohet se janë helmuar me ushqim në një lokal në Malishevë.

Drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj tha për Telegrafin se 12 pacientë janë duke marrë tretmanin e duhur mjekësor, ndërsa gjendja e tyre shëndetësore është stabile.


“Janë duke u trajtuar 12 pacientë, më i riu është 8 vjeç ndërsa më i vjetri 43. Gjendja e tyre shëndetësore është stabile, kemi dërguar disa analiza edhe në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik”, pohoi ai.

Shkon në 110 numri i personave që dyshohet se u helmuan në Malishevë
Lexo po ashtu Shkon në 110 numri i personave që dyshohet se u helmuan në Malishevë

Ndryshe, numri i personave që po dyshohet se janë helmuar në Malishevë ka arritur në 110.

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka njoftuar se ka kryer inspektimet në lokalin ku janë ushqyer qytetarët, dhe se gjendja e lokalit ka qenë jo e mirë.

“Sonte rreth orës 17:30 AUV Zyra Regjionale Prizren është njoftuar nga policia dhe organet komunale se disa pacientë kanë kërkuar ndihmë mjekësore me shenja klinike të helmimit me ushqim. Koordinatori bashkë me Inspektorët Sanitarë të AUV-së menjëherë janë përgjigjur dhe kanë dalur në raste bashkë me policinë. Nga pacientët e shtrirë është marrë informata për emrin dhe adresën lokalit gastronomik ku janë shërbyer me ushqime. Ndërsa nga ekipi mjekësore janë marrë të dhënat mbi anamnezën e të shtrirëve, shenjat klinike për dyshimet në helmim”, tha ai.

Lidhur me rastin, policia ka arrestuar pronarin e lokalit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kryeministri tha se marrëveshja e 2015-ës me Serbinë shkel Kushtetutën, reagon Mustafa: Është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Kryeministri tha se marrëveshja e 2015-ës me Serbinë shkel Kushtetutën, reagon Mustafa: Është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Lajme
Çka po synon Serbia me testimin e armëve në kufi me Kosovën, flasin ish-ushtarakët

Çka po synon Serbia me testimin e armëve në kufi me Kosovën, flasin ish-ushtarakët

Siguri
Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Lajme
Policia kërkon ndihmë për identifikim e dy të dyshuarve për

Policia kërkon ndihmë për identifikim e dy të dyshuarve për "shpërdorim të pasurisë së huaj"

Kronika e Zezë
Marrëveshja mes Kosovës e Serbisë, Kurti: Në këtë 11-vjetor shteti serb në Peshter të Sanxhakut do të lansojë ushtrime me dronë luftarakë kamikazë

Marrëveshja mes Kosovës e Serbisë, Kurti: Në këtë 11-vjetor shteti serb në Peshter të Sanxhakut do të lansojë ushtrime me dronë luftarakë kamikazë

Lajme
​Kurti ironizon me ushtrimet e ushtrisë serbe: Paraqesin ndotje të ajrit e tokës

​Kurti ironizon me ushtrimet e ushtrisë serbe: Paraqesin ndotje të ajrit e tokës

Siguri
Kalo në kategori