LAJMI I FUNDIT:

Mbi 1 milion euro çdo vit – çfarë ndodh me paratë e hedhura nga turistët në shatërvanin e Trevit në Romë, Itali?

Mbi 1 milion euro çdo vit – çfarë ndodh me paratë e hedhura nga turistët në shatërvanin e Trevit në Romë, Itali?

Nëse keni vizituar Romën, me siguri keni hedhur një monedhë në shatërvanin e famshëm Trevi.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, atje, mbi 1 milion euro përfundojnë në ujin e monumentit spektakolar të shekullit të 18-të.

Por ku shkojnë gjithë këto para?

Për më shumë se një dekadë, të ardhurat – të mbledhura nga një ekip i përkushtuar çdo disa muaj – kanë kontribuar në ndonjë kauzë shumë të mirë.

Pse njerëzit hedhin monedha në shatërvanin e Trevit?

I ndërtuar midis 1732 dhe 1762, shatërvani i Trevit është një nga pamjet më ikonike të Romës dhe është projektuar nga Nicola Salvi.

Rituali u bë i famshëm nga filmi i vitit 1954 “Tre monedha në shatërvan” dhe supozohet të garantojë kthimin e vizitorit në Qytetin e Përjetshëm.

Reklama

Sa para hidhen në shatërvanin e Trevit?

Çdo ditë, rreth 3,000 euro përfundojnë në shatërvanin e Trevit.

Kjo rezulton si deri në 1.5 milion euro që hidhen në ujërat e tij çdo vit.

Çfarë ndodh me paratë e hedhura në shatërvanin e Trevit?

Nja dy herë në vit, qyteti dërgon një ekip për të mbledhur paratë.

Punëtorët përdorin pajisje të ndryshme për të “fshirë” monedhat në pirgje dhe më pas përdorin një zorrë thithëse për të nxjerrë paratë nga uji.

Më pas monedhat futen në “thes” nën vëzhgimin e policisë.

Në vitin 2001, kryetari i bashkisë vendosi që paratë të mblidheshin për ndonjë qëllim bamirësie vendase për të ndalur përpjekjet e shpeshta të njerëzve për të vjedhur monedha nga shatërvani.

Reklama

Që atëherë, ato i janë dhuruar çdo vit organizatës bamirëse katolike të Romës, Caritas.

Ajo ka qenë një nxitje e madhe për bamirësinë dhe shuma tani përbën 15 për qind të buxhetit të saj vjetor.

Grupi i përdor paratë për të ndihmuar të varfrit dhe nevojtarët e qytetit.

Kështu me ato para financohen “kuzhina popullore”, strehimore për të pastrehët, produkte falas në markete dhe të tjera.

Ato gjithashtu shkojnë drejt mirëmbajtjes së një kompleksi në periferi të Romës që strehon një shtëpi pleqsh, mensë dhe dentist për banorët e qytetit që jetojnë në varfëri. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turistët digjen për së gjalli në balonë në Meksikë, njëri kërcen nga shporta nga 100 metra lartësi

Turistët digjen për së gjalli në balonë në Meksikë, njëri kërcen nga shporta nga 100 metra lartësi

Amerika Latine
Aksident i rëndë në Gjermani mes tri veturave, humbin jetën shtatë persona – gjashtë prej tyre digjen brenda mjeteve

Aksident i rëndë në Gjermani mes tri veturave, humbin jetën shtatë persona – gjashtë prej tyre digjen brenda mjeteve

Evropa
Kandidati për president të Malit të Zi harroi ta marrë më vete letërnjoftimin, kthehet në shtëpi derisa gruaja e priste para qendrës së votimit

Kandidati për president të Malit të Zi harroi ta marrë më vete letërnjoftimin, kthehet në shtëpi derisa gruaja e priste para qendrës së votimit

Mali i zi
Inteligjenca britanike: Ushtarët rusë dehen masivisht, kanë gjithnjë e më shumë vdekje për shkak të alkoolit

Inteligjenca britanike: Ushtarët rusë dehen masivisht, kanë gjithnjë e më shumë vdekje për shkak të alkoolit

Evropa
Dy serbë të Bosnjës tregojnë se pse po luftojnë në krah të rusëve në Ukrainë

Dy serbë të Bosnjës tregojnë se pse po luftojnë në krah të rusëve në Ukrainë

Bosnja
U futën në lokal pa shamia në kokë, burri sulmon dy gratë në Iran – u hedh jogurt

U futën në lokal pa shamia në kokë, burri sulmon dy gratë në Iran – u hedh jogurt

Azia
Kalo në kategori