LAJMI I FUNDIT:

Maskat për fytyrë mbrojnë njerëzit më shumë nga coronavirusi sesa pastrimi i duarve apo edhe distancimi shoqëror, sugjeron një studim

Maskat për fytyrë mbrojnë njerëzit më shumë nga coronavirusi sesa pastrimi i duarve apo edhe distancimi shoqëror, sugjeron një studim

Maskat për fytyrë mbrojnë njerëzit më shumë nga COVID-19, sesa procesi i pastrimit të duarve apo edhe distancimi shoqëror sugjeron një studim i bërë në një anije luftarake amerikane, Theodore Roosevelt.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, më shumë se 1,000 persona nga ekuipazhi i afro 4,900 të anëtarëve të anijes, rezultuan pozitivë me COVID-19, gjatë një shpërthimi në mars. Një person vdiq, ndërsa kapiteni i anijes u pushua nga detyra.

Kështu lidhur me këtë rast, përgjegjësit mësuan nga zyrtarët amerikanë se si ta studiojnë më mirë përhapjen e virusit.

Ata gjetën një ndryshim prej 25 për qind në numrin e personave të infektuar, midis atyre që i kishin vendosur maskat, dhe tjerëve që nuk e aplikuan këtë metodë.

Ndërkohë kjo krahasohet me 15.3 për qind për distancimin shoqëror dhe tre për qind për pastrimin e duarve, metoda të cilat janë konsideruar më të rëndësishmet për të frenuar përhapjen e virusit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Botë

"Një tragjedi me përmasa të mëdha": Në një luginë, policia meksikane ka gjetur 45 qese me mbetje njerëzore

Amerika
Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori