LAJMI I FUNDIT:

MASH Maqedoni: Testim pranues për shkollat ku ka interesim të madh

MASH Maqedoni: Testim pranues për shkollat ku ka interesim të madh

Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH), ka shpallur Konkursin për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme publike në Republikën e Maqedonisë së Veriut për vitin shkollor 2023/2024.

Reklama

Paraqitja dhe regjistrimi i nxënësve do të bëhet në një afat regjistrimi me dy paraqitje edhe atë paraqitja e parë në muajin qershor, më 20 dhe 21 qershor dhe paraqitja e dytë më 27 dhe 28 qershor, përmes faqes elektronike të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, me paraqitjen përmes llogarive të tyre të përdoruesve në Skuls.mk. Numri një i dikasterit të arsimit, Jeton Shaqiri, përmes një komunikate inkurajon nxënësit të bëjnë përzgjedhjen e duhur.

“Inkurajoj të gjithë nxënësit që të bëjnë zgjedhjen e duhur të shkollës së mesme ku do të vazhdojnë procesin e tyre arsimor, duke iu bërë thirrje për t’iu referuar arsimit profesional si një mundësi për të fituar aftësi dhe njohuri që tregu i punës i njeh dhe i vlerëson, por edhe për të fituar bazë të mirë për avancimin e mëtejshëm të arsimit të lartë”, tha ai.

Në shkollat ku do të paraqiten numër më i madh i nxënësve se numri i planifikuar, të cilët plotësojnë kushtet e përcaktuara, do të organizohet testim kualifikues sipas materialit mësimor nga klasa e tetë dhe e nëntë në lëndët në vazhdim: për arsimin e mesëm Gjimnaz, gjuhë amtare dhe matematikë, për drejtimin shëndetësi, biologji dhe kimi.

Në vitin shkollor 2023/24 janë paraparë 29.798 vende të lira në 937 paralele, nga të cilat 279 paralele janë paraparë për arsimin e mesëm – Gjimnaz dhe 658 paralele në shkollat e mesme profesionale.

Në trend Lajme

Më shumë
Blinken nga Olso kërkon nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet në veri

Blinken nga Olso kërkon nga Kosova dhe Serbia që të ulin tensionet në veri

Lajme
Mes tensioneve në veri, Kurti takon ambasadorin Hovenier

Mes tensioneve në veri, Kurti takon ambasadorin Hovenier

Lajme
Policia thotë se sulmi ndaj dy shqiptarëve në veri u krye nga një grup kriminelësh – të njëjtit pranuan tretman mjekësor

Policia thotë se sulmi ndaj dy shqiptarëve në veri u krye nga një grup kriminelësh – të njëjtit pranuan tretman mjekësor

Lajme
Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi: Askush nuk mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi: Askush nuk mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Lajme
Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Lajme
Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Lajme
Kalo në kategori