LAJMI I FUNDIT:

Marrja e ilaçit tuaj me këtë pije popullore mund ta bëjë atë më pak efektiv

Marrja e ilaçit tuaj me këtë pije popullore mund ta bëjë atë më pak efektiv

Ndërsa grejpfruti nuk është aq i preferuar, ka shumë njerëz që e shijojnë ëmbëlsinë e tij, veçanërisht në formë lëngu.

Reklama

Prej kohësh është shpallur se është i mbushur me antioksidantë për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Por nëse jeni një fans, kini kujdes duke e marrë atë me ilaçe: Mund t’i bëjë më pak efektiv!

Pse grejpfruti ndikon në mjekimin?

Marrja e ilaçeve në mëngjes me një gotë ujë ose lëng është një mënyrë e thjeshtë për të marrë dozën tuaj ditore. Por lëngu i grejpfrutit nuk është zgjidhja më e mirë, pasi mund të ndërhyjë me mjekimet tuaja. Si? “Lëngu lejon që më shumë ilaçi të hyjë në gjak”, shpjegon në një deklaratë Shiew Mei Huang, PhD, nga FDA . “Kur ka shumë ilaçe në gjak, mund të keni më shumë efekte anësore”.

Medikamentet janë në gjendje të metabolizohen falë një enzime kryesore të quajtur CYP3A4. Por konsumimi i lëngut të grejpfrutit së bashku me ilaçin mund të bllokojë këtë enzimë . Kjo bën që ilaçi të qëndrojë në trupin tuaj më gjatë në vend që të metabolizohet në kohën e duhur, gjë që mund të çojë në probleme serioze shëndetësore.

Për shembull, nëse jeni duke marrë ilaçe për të ulur nivelet e kolesterolit, marrja e tij me këtë lëng shpesh mund të shkaktojë dëmtime në muskujt dhe mëlçinë tuaj. Si rezultat, kjo rrit rrezikun e dështimit të veshkave me kalimin e kohës. /Teleggrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Shëndetësi Lajme
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Kalo në kategori