Ngjarjet kryesore të këtij muaji ishin Apple Watch dhe çmimi PS5 nga Sony Playstation dhe data e lëshimit të tij.

Me të gjitha lajmet në lidhje me tiparet e reja të Apple Watch, procesorin iPhone 12, lëshimin e iOS 14 dhe çështjet e porositjes së PS5, ju mund të keni humbur një tjetër zhvillim emocionues në botën e teknologjisë. YouTuber-i i famshëm Marques Brownlee intervistoi CEO-n e Facebook Mark Zuckerberg dhe të dy kaluan 15 minuta duke folur për një pjesë shumë specifike të teknologjisë: harduerin.

Kur mendoni për Facebook dhe Zuckerberg, mendoni për tema si privatësia e përdoruesit dhe keqmenaxhimi i të dhënave personale, manipulimi i zgjedhjeve, praktikat e diskutueshme, mediat sociale e shumë gjëra të tjera. Sidoqoftë, kjo nuk është ajo që Brownlee adresoi gjatë intervistës, por u përqendrua në të ardhmen e realitetit virtual (VR) dhe realitetit të shtuar (AR), transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

CEO i Facebook i ofroi audiencës një vështrim të rrallë në vizionin e tij për këto dy teknologji në të cilat u përfshi Facebook përmes përpjekjes së tij Oculus. Kjo është ajo ku Zuckerberg shpjegoi saktësisht se çfarë do të ‘mbytë’ iPhone në të ardhmen, pa adresuar në mënyrë të qartë pajisjen më të njohur të bërë ndonjëherë.

Një seri rrjedhjesh kanë thënë se Apple po prodhon syzet e veta AR. Fillimisht, pajisjet do të punojnë me iPhone, ashtu si bën Apple Watch. Apple duhet ta zhvillojë këtë teknologji tani, edhe para se të tjerët të vijnë me më shumë ide në lidhje me këtë teknologji. Kjo sepse versionet e ardhshme të syzeve AR mund të mos kenë nevojë të bashkohen me një smartphone aktual. Nëse një pajisje që vishet dhe duket si një palë syze të rregullta është aq e fuqishme sa të projektojë ndonjë hologram para syve tuaj, nuk do t’ju duhet një ekran fizik në xhep. Vegla do t’ju jepte akses në një ekran virtual me të cilin do të ndërveproni përmes gjesteve, pa pasur nevojë për një objekt fizik në duart tuaja. iPhone mund të jetë në fytyrën tuaj. Ose mund të jetë një pajisje pa ekran që mbani në xhep.

Reklama
Reklama

Dhe kjo është ajo që Zuckerberg parashikon për të ardhmen e syzeve AR dhe këtu do të drejtojë përpjekjet e tij për AR dhe VR në vitet e ardhshme.

Zuckerberg i tha Brownlee se bota po merr platforma të reja të mëdha teknologjike çdo 15 vjet. Secila prej tyre “sjell një përvojë më gjithëpërfshirëse dhe na lejon të komunikojmë me njerëzit dhe bizneset dhe gjërat për të cilat ne kujdesemi në të gjithë botën me besnikëri më të lartë”.

Telefonat në xhepin tonë janë tashmë “mjaft të mahnitshëm”, tha ai. “Ju e keni këtë si një kompjuter tepër të fuqishëm në xhepin tuaj, por nuk është fundi i linjës”, shpjegoi Zuckerberg. Telefoni ju tërheq nga bota përreth, është gjithëpërfshirës dhe i arrin të gjitha ato me një ekran relativisht të vogël.

Reklama
Reklama

Duke folur për platformat e gjeneratës së ardhshme, Zuckerberg tha “thelbi i realitetit virtual dhe të shtuar është që ju duhet të keni një teknologji që jep këtë ndjenjë të pranisë, sensin që jeni në të vërtetë aty me një person tjetër dhe të gjitha ndjesitë e ndryshme që vijnë me atë normalisht”, tha ai.

VR dhe AR do t’u ofrojnë përdoruesve përvoja të reja që do të jenë më gjithëpërfshirëse se më parë krahasuar me përvojat në qendër të ekranit që janë në dispozicion tani. Me telefona, tableta dhe TV, ju jeni duke bindur trurin tuaj se jeni diku tjetër, tha Zuckerberg. Por VR dhe AR në të vërtetë do ta lejojnë mendjen të besojë se je diku tjetër. Këto pajisje do të jenë në gjendje të projektojnë njerëzit dhe objektet në kohë reale dhe të përfshijnë shqisat e tjera, duke përfshirë tingullin dhe prekjen.

Reklama
Reklama

Zuckerberg tha se syzet AR do të ishin “me pamje të mirë të syzeve normale”. Ato do të ishin pajisje që zgjasin gjatë gjithë ditës dhe të afta të projektojnë holograme.

E gjithë kjo ka kuptim si për AR ashtu edhe për VR, me theks të veçantë te kjo e fundit. Por kjo është ajo ku Zuckerberg lëshoi ​​perlën që e bën të qartë se CEO i Facebook mendon se ekranet nuk do të nevojiten domosdoshmërisht në të ardhmen.

Ndërsa CEO i Facebook nuk e sulmoi hapur Apple gjatë intervistës, ai e bëri atë në mënyrë indirekte. Ai pranoi se Apple dhe të tjerët mund të punonin në pajisje AR, por tha se askush nuk po investon aq shumë sa Facebook. /Telegrafi/

Reklama
Reklama