LAJMI I FUNDIT:

Maqedoni, për amendamentet kushtetuese do të votohet më 1 dhjetor

Maqedoni, për amendamentet kushtetuese do të votohet më 1 dhjetor

Draft-amendamentet për ndryshimin e Kushtetutës kanë arritur në Kuvend dhe po kontrollohen nga shërbimet kuvendore.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, seancën plenare në të cilën do të votohet për amendamentet e ka caktuar për më 1 dhjetor, ndërsa Komisioni për Çështje Kushtetuese punën e vetë do ta fillojë më 7 nëntor, përcjell Telegrafi Maqedoni.


Kryeministri Zoran Zaev, sot në konferencë për shtyp i arsyetoi amendamentet dhe tha se janë pranuar edhe kërkesat e tetë deputetëve të pavarur.

Zaev: Janë përgatitur amendamentet, nuk ka padrejtësi ndaj bashkësive etnike (Video)
Lexo po ashtu Zaev: Janë përgatitur amendamentet, nuk ka padrejtësi ndaj bashkësive etnike (Video)

Kjo është faza e dytë e procesit të ndryshimit të Kushtetutës në pajtim me Marrëveshjen e Prespës, ndërsa amendamentet mund të miratohen me 61 vota të deputetëve, kurse për konfirmimin përfundimtar të Kushtetutës do të duhen dy të tretat e deputetëve./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Lajme
Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Lajme
Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Lajme
Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Lajme
Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Komunat
Kalo në kategori