LAJMI I FUNDIT:

Makraduli: Mbeturinat RDF që përdoren në UJS nuk janë të rrezikshme

Makraduli: Mbeturinat RDF që përdoren në UJS nuk janë të rrezikshme

Me ndalime nuk zgjidhen punët në mjedisin jetësorë, por rregullon dhe monitoron dhe integron veprimin e bazuar në shkencë. Kjo nuk është një zgjidhje, kjo është thjesht populizëm, tha zv. ministri i Mjedisit, Jani Makraduli për “Kanal5” duke iu referuar kërkesës për të miratuar me urgjencë ligjin që ndalon importin e mbeturinave të karburantit të përdorur.

Propozimi u paraqit nga RDM, ndërsa aktivistët e lëvizjes “Të Premte për të ardhmen” protestuan sot duke kërkuar që ajo të vihet në rendin e ditës së Kuvendit.

Makraduli tha se RDF që përdor USJ si lëndë djegëse nuk janë mbeturina të rrezikshme dhe nuk është një burim i ndotjes së ajrit siç pretendohet.

“RDF është mbetje jo e rrezikshme që prodhohet nga kombinime të ndryshme të mbeturinave – komunale, industriale, tekstili, llum nga impiantet e trajtimit të ujërave të zeza … Ato janë të përpunuara kimikisht dhe gjenerohen lëndë djegëse alternative. Është mirë që shteti të ketë fabrikën e vet që do të prodhojë RDF në mënyrë që të mund ta kontrollojë atë edhe më të sigurt. Drisla duhej ta kishte bërë atë. Fatkeqësisht, ata nuk e kanë përmbushur marrëveshje dhe një nga detyrimet në mënyrë që mbeturinat që kemi të mos bëhen grumbuj, por të përpunohen dhe që mbeturinat të mos jenë aty”, tha Makraduli./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Konsultimet dypalëshe për mbrojtjen Kosovë-SHBA, Departmenti Amerikan i Mbrojtjes njofton për vizitën në Prishtinë

Konsultimet dypalëshe për mbrojtjen Kosovë-SHBA, Departmenti Amerikan i Mbrojtjes njofton për vizitën në Prishtinë

Siguri
Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Lajme
“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Meta - zbardhet dëshmia e djalit

“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Meta - zbardhet dëshmia e djalit

Lajme
Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Besnike Salihu
Ngjarja e rëndë në “Don Bosko”, zbardhet rasti që kishte ndodhur dy vite më parë

Ngjarja e rëndë në “Don Bosko”, zbardhet rasti që kishte ndodhur dy vite më parë

Lajme
Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Kronika e Zezë
Kalo në kategori