Ish-kryeministri i Shqipërisë gjatë viteve të luftës së Kosovës dhe njëkohësisht deputeti i PS-së, Pandeli Majko ka kritikuar ashpër presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq për refuzimin e nënshkrimit të marrëveshjes me Kosovën.

Ai përmes një shënimi në Facebook ka thënë se presidenti i Serbisë me këto veprime po rrezikon paqen  në rajon.

“Vuçiq ka bërë marrëveshje me veten që të jetojë si gënjeshtar, dhe jo si dështak!”, ka shkruar Majko.

“Deklarata e tij, se “…Nuk dua të bëj marrëveshje juridike ndërkombëtare me Republikën e Kosovës” kërkon shkatërrimin e paqes në rajon”, ka vijuar ish-kryeministri i Shqipërisë.

Dakordimi për aneksin në Ohër, Osmani thotë se Serbia do të vazhdojë t’i shkelë marrëveshjet Dakordimi për aneksin në Ohër, Osmani thotë se Serbia do të vazhdojë t’i shkelë marrëveshjet

“Konfuzioni si mekanizëm kontrolli, ka vetëm një përgjigje!…”, ka përfunduar Majko komentin e tij për zhvillimet e fundit.

Reklama

Ndryshe, të shtunën shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, të mbështetur nga BE-ja.

Reklama

Duke iu adresuar gazetarëve, ai tha se kjo është një “arritje e rëndësishme”.

Pacolli: Tepër vonë për të vajtuar apo lavdëruar atë që ndodhi në Ohër, ta mbështesim qeverinë në zbatimin e marrëveshjes Pacolli: Tepër vonë për të vajtuar apo lavdëruar atë që ndodhi në Ohër, ta mbështesim qeverinë në zbatimin e marrëveshjes

“Ajo që palët pranuan, është që Marrëveshja dhe zbatimi i saj përmes Aneksit të bëhen pjesë integrale e rrugëve të tyre përkatëse drejt Bashkimit Evropian”, tha Borrell.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se pajtimi i arritur në Ohër është “njohje e ndërsjellë de facto” e Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Serbisë, Vuçiq, tha se formimi i Asociacionit “është bërë detyrim me prioritet”./Telegrafi/

Reklama